Frigya ve Beycesultan ilk Tunç Çağı I kültür bölgeleri çanak çömleğinin karşılaştırılması
The comparison of the Early Bronze Age I pottery cultural regions of Phyrgia and Beycesultan
  1. Tez No: 501910
  2. Yazar: EBRU İNCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM TÜRKTEKİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
“Frigya ve Beycesultan İlk Tunç Çağı I Kültür Bölgeleri Çanak Çömleğinin Karşılaştırılması”konulu bu tez, esasen İlk Tunç Çağı'na Geçiş ve İlk Tunç Çağı I Dönemi'nde,“Frigya Kültür Bölgesi”, Demircihöyük ve Yukarı Sakarya Çanak Çömlek Grupları ile Beycesultan İTÇ I Kültür Bölgesi yerleşimlerinin, çanak çömlek mal grupları, formları, kulp ve tutamakları ile bezeme türleri bakımından karşılaştırılmasını kapsamaktadır. Bu bağlamda önce kültür bölgelerinin şekillenmeye başladığı dönem olan, İTÇ'ye Geçiş Dönemi'ni temsil eden yerleşmelerin çanak çömlek özellikleri ayrıntılı olarak verilmiştir. Bu dönem çanak çömleğinin söz konusu yerleşmelerde benzer şekilde, Geç Kalkolitik Çağ çanak çömleğinden devam eden özellikler barındırdığı görülmüştür. Kültür bölgelerinin sınırlarının daha da belirginleştirilip, artık adlandırıldığı İTÇ I Dönemi'nde ise söz konusu kültür bölgelerinde bu dönemi temsil eden yerleşmelerin çanak çömleği ayrı ayrı tanıtılmıştır. Yerleşmelerdeki İTÇ I Dönemi çanak çömleğinin bir önceki dönemden devam eden özelliklerinin yanı sıra yeniliklerinde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. İki kültür bölgesi çanak çömleğindeki yerel ve ortak özelliklerin belirlenmeye çalışıldığı karşılaştırma sonucunda ise, her iki kültür bölgesinin de kendine özgü çanak çömlek özelliklerini korumalarının yanında birbirlerinden etkiledikleri açık bir şekilde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis, named as“The Comparison of Earthenware-Assets from the Early Bronze Age I's Stratums of Phrygia and Beycesultan”, include the comparison of artifacts from the“Phrygian Cultural Region”, the earthenware groups of Demircihöyük and Upper Sakarya region and the earthenware-assets groups from the stratums in Beycesultan EBA I cultural region for their earthenware-assets groups, their forms, and the handles and lugs of these earthenware. In this context, firstly the earthenware characteristics of ancient towns representing a transition period to EBA, when the cultural regions began to take shape, are treated in detail. It seems that the earthenware of these ancient towns from this transition period have some similar characteristics with the ones of Late Chalcolithic period. In EBA I, a period when the boundaries of cultural regions became more clear up to be designated, the earthenware of ancient towns in his cultural region are introduced respectively. Some improvements in the earthenware of EBA I from these towns are observed, as well as the former features from the previous period. As a consequence of comparison, a process that I try to define the local and common features of earthenware-assets from two cultural regions, it seems clearly that the earthenware assets from these two cultural regions have typical features, besides that they interacted each other.