Cost analysis for a seaport
Limanlarda maliyet analizleri
  1. Tez No: 35744
  2. Yazar: KAAN YALÇINDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZ LİMANLARDA MALİYET ANALİZLERİ YALÇINDA?, Kaan Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ayşen ERGİN Y. Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ahmet C. YALÇINER Ocak, 1994, 48 sayfa Bu çalışma, fiziksel liman planlaması ile ilgili maliyet parametrelerinin ekonomik analizini içerir. Bu amaçla, bir limanın rıhtım, vinç ve gemi maliyetleri incelenmiştir. Bu maliyetler, nakit akış tabloları ve genel mühendislik ekonomik analiz metodları kullanılarak birim yıllık zamanda hesaplanmış ve toplamları alınarak yıllık toplam liman maliyeti elde edilmiştir. Örnek olarak, İzmir Limanı yıllık toplam maliyeti, bigisayar benzeşim yazılımı SERCG [4] kullanılarak hesaplanmış ve en düşük toplam maliyete karşılık gelen optimum liman kapasitesi bulunmuştur. Son olarak, optimum liman kapasitesinin maliyet parametrelerine duyarlılığı araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Toplam Yıllık Liman Maliyeti, Rıhtım Maliyeti, Vinç Maliyeti, Gemi Maliyeti Bilim Dalı Sayısal Kodu : 6240203 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COST ANALYSIS FOR A SEAPORT YALÇINDA?, Kaan M.S. in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ayşen ERGİN Co-Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet C. YALÇINER January, 1994, 48 pages This study is concerned with the economical analysis of cost parameters related with physical harbor planning. For this purpose, quay cost, crane cost and ship cost of a port is investigated. These costs are then expressed in a common annual base, using cash flow diagrams and general engineering economical analysis methods, in order to evaluate their sum, which is the total annual port cost. Total annual cost of İzmir Port as a case study, is calculated and minimized, using the computer simulation programme SERCG [4] and the corresponding optimum port capacity is obtained. Finally, sensitivity of each cost item to the optimum port capacity is analyzed. Key Words : Total Annual Port Cost, Quay Cost, Crane Cost, Ship Cost Science Code : 6240203 m