Türkiye'de tek parti iktidarı (1931-1946) ve basın: Yücel Dergisi (1935-1956) örneği
The single party rule and press in Turkey (1931-1946): The case of Yücel Magazine (1935-1956)
- Tez No: 357606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA HEPKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de tek parti iktidarının kuruluş süreci ve basının bu süreçteki rolünü Yücel dergisi üzerinden ele alacak olan bu çalışma Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçişte basın-iktidar ilişkilerinin anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Tanzimat'la başlayan Batılı reformlardan Cumhuriyet dönemi devrimlerine kadar süregelen değişim sürecinin toplum nezdinde karşılık bulabilmesi tüm iktidarların önündeki önemli sorunlardan birisi olarak ortaya çıkar. Bu noktada Türkiye'de basının Tanzimat döneminden itibaren tek parti iktidarının sonuna değin yaşadığı değişim ve süreçteki ideolojik rolüyle büyük önem taşır. Yücel dergisi yayın hayatına başladığı 1931 yılından 1956'ya kadar geçen süreçte tek parti iktidarının inşa etmeye çalıştığı yurttaş kimliğini popülerleştirmeye çalışan bir yayın çizgisi izleyecektir. Dergi CHP iktidarının tüm değişim sürecini üzerine temellendirdiği Kemalist düşüncenin geniş yığınlarca benimsenmesini temel hedef olarak benimseyecek, bu yolda oluşturulmak istenen yeni toplumsal ilişkilerin tartışıldığı, yeni değerlerin üretilmeye ve yaygınlaştırılmaya çalışıldığı bir mecra olacaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation would like to make contribution for understanding of relations between media and power at the single-party era by analyzing one of the important periodical of this era which is called Yücel. Social transformation which ,s aimed by Westernization process from Administrative Reforms at 1839 to Republican Period in Turkey created social tensions in the society. Therefore ideological media's role is the key factor in this transformation process. Yücel which was founded in 1931 and kept on until 1956, was an important periodical of single-party era with its ideological role for creating“good”citizens and popularize in the society. Yücel was adopted Kemalism and its social transformation Project, its main target was to popularize its principles. Yücel aimed to discuss the new social relations, to create new values and generalize this new values by its publication policy.