Kırsal kalkınma aracı olarak yoksul yanlısı turizm yaklaşımı: Edremit Körfezi örneği
Pro-poor tourism as an approach towards rural development in Edremit Bay
  1. Tez No: 357766
  2. Yazar: NEŞE KAFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Günümüzde yoksulluk sorunu önemini korumaktadır. Uluslararası kuruluşların raporlarında ve ülkelerin kırsal kalkınma politikalarında yoksulluğun azaltılması için araçların belirlenmesine yer verilmektedir. Son 15 yıldır akademik çalışmalar ile de yoksulluğun azaltılmasında yoksul yanlısı turizmin etkili olabileceği vurgulanmaktadır. Çalışmanın amacı kırsal kalkınma ve yoksul yanlısı turizm ilişkisinin belirlenmesidir. Dolayısıyla çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, araştırma problemi, araştırmanın amacı, önemi, varsayımlar, sınırlılıklar ve tanımlar belirtilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde kırsal kalkınma, yoksulluk ve yoksul yanlısı turizm kavramları incelenmiştir. Ayrıca kırsal kalkınma ve yoksul yanlısı turizme yönelik akademik çalışmalara yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde araştırmanın modeli, evren ve örneklem, veri toplama aracı ve tekniği ve araştırma verilerinin analizine ilişkin değerlendirmeler yer almaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, alan araştırması sonucu elde edilen veriler istatistik analiz yöntemleri ile test edilmiş ve bulgular yorumlanmıştır. Son olarak beşinci bölümde ise sonuçlar değerlendirilmiş ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the problem of poverty remains important. It is given to the identification of vehicles to reduce poverty in the reports of international organizations and in rural development policies of the countries. Last 15 years, pro-poor tourism is emphasized to be effective in reducing poverty with academic studies. In this study, it is given the relation between rural development and pro-poor tourism. The aim of this study it is determined the relationship between rural development and pro-poor tourism. The study consists of five sections. In the first chapter, it is indicated the research problem, purpose of the study, importance, assumptions, limitations and definitions. In the second part of the study, it is examined rural development, poverty and pro-poor tourism concept. In addition it is given to academic studies about rural development and pro-poor tourism. In the Third part of the study is included research model, population and sample, data collection tool and and techniques and the analysis of survey data. In the fourth part of the study, the resut of research tested by statistical analysis methods and findings are interpreted. Finally, in the fifth chapter results evaluated and recommendations were developed.