Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartlarına göre amortisman konusunun incelenmesi ve örnek uygulamalar
Tax Procedural Law and examination of amortization according to Turkey Accounting Standards and sample implementations
  1. Tez No: 357765
  2. Yazar: ESMA UYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT YUMUŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Muhasebenin temel amacı; ilgililere doğru ve gerçek bilgi sunabilmektir. Bu bilgilerin güvenilir olması için muhasebe standartlarına ihtiyaç duyulur. Muhasebe standartlarının uygulanmasına yönelik Dünyada ve Türkiye'de gelişmeler yaşanmaktadır. Bu çalışmada Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartlarına göre amortisman konusu incelenmiş ve muhasebeleştirme örneklerine yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı; varlıkların amortisman uygulamalarında Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartları arasındaki benzer ve farklı yönleri ortaya koymaktır. Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartlarına göre maddi duran varlıklar, maddi olmayan duran varlıklar ve özel tükenmeye tabi varlık kalemleri için incelemeler yapılmıştır. Vergi Usul Kanununa göre maddi duran varlıklar, maddi olmayan duran varlıklar ve özel tükenmeye tabi varlıklarda değerleme, değerleme ölçüleri, amortisman yöntemleri incelenmiştir. Aynı şekilde Türkiye Muhasebe Standartlarına göre maddi duran varlıklar, maddi olmayan duran varlıklar ve özel tükenmeye tabi varlıklarda değerleme, değerleme ölçüleri ve amortisman yöntemleri incelenmiştir. İşletmeler için amortismana tabi olan; maddi duran varlıklar, maddi olmayan duran varlıklar ve özel tükenmeye tabi varlıklara ilişkin amortisman işlemlerinin doğruluğu, maliyetlerin hesaplanması, fiyatlama kararları, mali tabloların gerçeğe uygun olarak hazırlanması için son derece önemlidir. Uygulamalarda yaşanılan farklılıkları ortadan kaldırabilmek için Dünyada ve Türkiye'de çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizde; İktisadi Devlet Teşekkülleri, Türkiye Bankalar Birliği, Sermaye Piyasası Kurulu, Türk Standartları Enstitüsü Muhasebe Özel Daimi Komitesi, Maliye Bakanlığı Koordinatörlüğünde Kurulan Muhasebe Standartları Komitesi, Sigorta Murakabe Kurulu, Muhasebe Denetim Standartları Kurulu, Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu gibi kurullar muhasebe standartları adına birçok çalışma yapmışlardır. Bugün ise Kamu Gözetim Kurumu Türkiye'de yetkili bir kurum olarak çalışmalarına devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of accounting is to give real and true information to those concerned. For being reliable information, it is needed accounting standards. There are developments devoted to implementation of accounting standards in the world and Turkey. In this study, the subject of amortization is examined according to Tax Procedural Law and Turkey Accounting Standards and it is given place to recognition samples. The aim of this study is to exhibit the similarities and differences between Tax Procedural Law and Turkey Accounting Standards in amortization implementation of assets. According to Tax Procedural Law and Turkey Accounting Standards, it is made examinations for tangible assets, intangible assets and depletable assets. Valuation in tangible assets, intangible assets and depletable assets, valuation criteria and methods of amortization are examined according to Tax Procedural Law. In the same way; valuation in tangible assets, intangible assets and depletable assets, valuation criteria and methods of amortization are examined according to Turkey Accounting Standards. For businesses amenable to amortization; authenticity of amortization's operation related to tangible assets, intangible assets and depletable assets, cost calculation, decision of pricing, preparing financial statements realistically are vitally important for users who need these data. Studies are carried out both in Turkey and in the world for being able to remove differences in occurring implementations. In our country, studies are carried out accounting standards by Public Economic Enterprises, the Banks Association of Turkey, the Capital Market Board, Turkish Standards Institution Accounting Special Standing Committee, International Accounting Standards Committee constituted by Coordinator of Finance Ministry, Insurance Auditing Board, Accounting and Auditing Standards Board, Turkish Accounting Standards Board. Today, The Public Oversight Institution is going on studies for being responsible department in our country.