Mobbingin iş tatminine etkisinin belirlenmesine yönelik bir araştırma: Sağlık kurumu örneği
A research on identifying the impact of mobbing on job satisfaction: Health institution sample
- Tez No: 357767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın temel amacı çalışma hayatında görülen mobbingin, iş tatmini üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Mobbing ölçeği maddeleri beş boyuta, iş tatmin ölçeği maddeleri ise iki boyuta ayrılmış ve birbirleri arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Ayrıca katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda, demografik faktörlerin hem mobbinge uğrama düzeyleri hem de iş tatmini üzerindeki etkileri ve birbirleri ile olan ilişkileri analiz edilmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde mobbing kavramının, ikinci bölümde ise iş tatmini kavramının genel çerçevesi anlatılmaktadır. Son bölümde ise Bursa İlinde Sağlık çalışanları üzerine yapılan bir mobbing-iş tatmini ilişkisi örneği bulunmaktadır. Araştırma kapsamında hastane çalışanlarının maruz kaldığı mobbing davranışlarının, iş tatminine olan etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada Bursa İl merkezinde faaliyet gösteren bir devlet hastanesinde çalışan, memur, hemşire, doktor, idareci ve diğer sağlık çalışanları ele alınmıştır. Hazırlanan demografik soru formu, mobbing ve iş tatmin ölçekleri, 155 sağlık çalışanı tarafından doldurularak elde edilen veriler analizlerde kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, kolerasyon analizleri doğrultusunda, mobbing ile iş tatmin faktörleri arasında bazı faktörler için negatif yönlü ve orta düzeyli korelasyonlar bulunmuştur. Ayrıca çalışmada mobbing ve iş tatmin faktörlerinin demografik değişkenler açısından anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını anlamak için de analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda genel olarak anlamlı farklılaşmaya rastlanmamıştır. Ancak maddeler ayrı ayrı değerlendirildiğinde demografik değişkenler açısından anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The basic purpose of this study is to identify the impact of mobbing on job satisfaction in working life. Mobbing scale items were divided into five dimensions job satisfaction scale items were divided into two dimensions and the relationships between them were analyzed. Additionally, in accordance with collected data with participants, demographic factors' exposed levels of mobing and impacts on job satisfaction and the relationships between them were analyzed. This thesis consists of three chapters. Mobbing notion in the first chapter, job satisfaction in these cond chapter are explained in a general frame work. In the last chapter, there is an example of mobbing and job satisfaction relationships on health sector workers in Bursa. With in the scope of there search, it is being tried to test the impacts of hospital personel that exposed to mobbing attitudes on job satisfaction. In this research; officers, nurses, doctors, managers and co-health personnels that working in a state hospital in Bursa, were assessed. Arranged questionary form and mobbing-job satisfaction scales were conducted by 155-health personel and collected data wasused in analysis. In consequence of the study and in accordance with correlation analysis; it is found that there are negative direction and moderate correlation for some factors between mobbing and job satisfaction factor. Additionally, analysis were carried out tounder stand that demographic variables' meaning fullnesses for mobbing and job satisfaction factor would whether differentiate or not. In consequence of carried out analysis, it is not being found a meaningful differentiation in general. But, if items are evaluated individually, it is found that there is a meaningful differentiation for demographic variables.