Merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında görev paylaşımı, kamu hizmetlerinin görülmesinde etkinlik ve Silifke Belediyesi'nde bir uygulama
Duty sharing between central goverment and local goverments, efficiency in carrying out public services and an application in Silifke Municipality
- Tez No: 357788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Devletlerin örgütlenmesi hizmetlerin özelliğine göre merkezi ve yerel düzeyde oluşmuştur. Bu örgütlenmede her devlet merkezi yönetim anlayışına mı yoksa yerel yönetim anlayışına mı ağırlık vereceğini kendi toplum yapısına, sosyal ve ekonomik durumuna, ideolojisine, kültürüne, coğrafi ve tarihsel koşullarına göre karar vermiştir. Devletin vatandaşına sunmakla yükümlü olduğu hizmetlerin hangilerinin merkezi yönetim hangilerinin yerel yönetim birimleri tarafından yerine getirilmesi gerektiği her zaman tartışılan bir konu olmuştur. Bu tartışmalar sonunda tahdidi olarak bir görev paylaşımı yoluna gidilmese de, görev paylaşımının nasıl olması gerektiği konusunda genel prensipler oluşturulmaya çalışılmıştır. Görev paylaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi, kamu hizmetlerinin de etkin bir şekilde sunulmasında önemli bir etkendir. Son yıllarda hesap verebilir, demokratik, şeffaf bir yerel yönetim yapısı oluşturma çabalarıyla birlikte kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde sunulması kavramları da önem kazanmaya başlamıştır. Bunun sonucu olarak merkezi yönetime ait olan bazı görevlerin yerel yönetimlere aktarılması yoluna gidilerek bu amaçla büyükşehir belediyesi başta olmak üzere il özel idaresi ve belediyelere ilişkin kanunlarda değişiklikler yapılmıştır. Bu anlamda vatandaşa en yakın hizmet birimi olan belediyeler önem kazanmaktadır. Belediye hizmetlerinin etkin sunumundaki en önemli ölçüt hiç şüphesiz vatandaş memnuniyetidir. Zira bir kamu hizmetinin yürütülmesinde ulaşılması hedeflenen amaca ne derece yaklaşılırsa vatandaşın da o hizmetle ilgili memnuniyeti de o derece fazla olacaktır. Bu çalışmayla resmi kaynaklardan alınan veriler eşliğinde, Türkiye'de devlet idaresinin ve kamu hizmetlerinin esasları ve etkinlik ölçütü ortaya konularak Silifke Belediyesi sınırları içinde alan araştırması yapılmıştır. Bu araştırmanın temel hedefi, yerel yönetimlerin yürüttüğü kamu hizmetleri etkinliğinin ölçüsünü, hizmeti alan halkın görüşleri doğrultusunda ortaya koymaktır. Bu araştırma, kamu hizmetlerinde etkinliğin ölçütünün verilere dayalı olarak ortaya konulması açısından önemlidir. Kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yerine getirilip getirilmediğine halk penceresinden bakmak bu çalışmayı önemli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organization of states is occurred on central and local levels according to the charectistics of services. In this organization, every state decidesto which management approach – centralor local- will have more weight depending ontheir community structure, social and economic status, ideology and cultural, geographical and historical conditions. Weather the services obliged to be provided to the citizens by states should be fullfilled by central or local administration is always a topic of dicussion. At the end of these discussions, although there is no limit on the number of task sharing, it is attempted to create the general principles about how it shoud be the task- sharing. Realizing the task sharing in healthy way is important factor for the provision of public services effectively. In recent years, the concept of presenting the public services in an efficient and effective wayhas gained an importance together with the efforts for creating accountable, democratic and transparent local management structures. Thus, by means of transferring thesome of the tasks that belong to the central administration to local administration, the legistation ofnot only the metropolitan municipalitybut also the special provincial administrationand municipals has been changed. Under this circumstance,the municipalities has become important as a closest servise unit for the citizens. Undoubtedly,the most important criteria in the efficient provision of municipal services is the satisfaction of citizens. Because the more close to reach the targeted goals for executing the public service means the more satisfaction of the citizen about the service. In this study,with the data from offical sources, the field study within theboundaries of Silifke Municipality has realized by taking the efficiency criteria and the principles of the state administration and public services in Turkey into the consideration. The main objective of this research is to reveal the measure of the effectiveness of public services conducted by local administration in the line of the public opinion.This research hasan importance because of its proving the measure of public service efficiency on the basis of data. Being able to evaulate if puplic services is fulfilled effectively and efficiently or not from the point of public makes this research original and important.