Heidegger on Kant: Temporality and imagination
Heidegger'in Kant yorumu: Zamansallık ve imgelem
- Tez No: 357826
 - Danışmanlar: PROF. DR. JOHANNES FRITSCHE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2014
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin konusu, merkezde zamansallık problemi olmak üzere, Heidegger'in Kant yorumudur. Heidegger, Kant'ın Saf Aklın Eleştirisi'ndeki projesini ontolojik bir soruşturma olarak yorumlamakta ve Kant düşüncesine imgelem ve zamansallığa merkezi roller vermiş olduğu için değer vermektedir. Bu nedenle, bu çalışmada zamansallık ekseninde Heidegger'in Kant yorumu ve Heidegger'in kendi zamansallık anlayışı sunulmaktadır. Bunlara ek olarak, Heidegger'in temel ontolojisi ve varoluşsal Dasein analizi de sunulmaktadır, çünkü bunlar Heidegger'in zamansallık anlayışını kavrayabilmek açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this thesis is Heidegger's reading of Kant with temporality as the central concern. Heidegger interprets Kant's project in Critique of Pure Reason as an ontological inquiry and appreciates Kant for giving imagination and temporality central roles. Thus, in this study, Heidegger's interpretation of Kant in terms of temporality and Heidegger's own understanding of temporality is established. Furthermore, Heidegger's fundamental ontology and existential analytic of Dasein is presented, as they are fundamental for understanding the significance of Heideggerian temporality.