Investigating the instructors' attitudes towards the use of information and communication technologies (ICT) in higher education
Yüksek öğretimdeki öğretim elemanlarının bilgi ve iletişim teknolojilerini (BİT) eğitimde kullanmalarına yönelik tutumlarının araştırılması
  1. Tez No: 357827
  2. Yazar: OSMAN AKŞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL KUTLU BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek öğretimdeki öğretim elemanlarının eğitimde BİT kullanmaya yönelik tutumlarını araştırmak ve yaş, cinsiyet, akademik pozisyon, akademik disiplin, eğitim yılı tecrübesi ve şu anki çalışma yerinin konumu olarak altı demografik değişkene göre gruplandırılmış öğretim elemanlarının tutumları arasındaki farklılıkları incelemektir. Kapsamlı bir literatür taraması yapıldıktan sonra çevrimiçi web tabanlı bir anket hazırlanmıştır. Anket 5646 kişiye e-posta yoluyla gönderilmiştir. Türkiye genelinde yirmi bir farklı üniversiteden 302 öğretim elemanı ankete yanıt vermiştir. Araştırmaya geri dönüş oranı %5.35'dür. Bu çalışmaya verilen cevaplar IBM SPSS Statistics version 21 for Windows yazılımı kullanılarak analiz edilmiş ve tutum ölçeğinin güveninirliği Cronbach's Alpha testi ile kontrol edilmiştir. Altı demografik değişkene göre gruplandırılan öğretim elemanlarının BİT kullanım tutumları arasındaki farklılıkları saptamak için Bağımsız Örneklem t-test ve Tek Yönlü Varyans Analizi testleri uygulanmıştır. Bulgular öğretim elemanlarının eğitimde BİT kullanmaya yönelik tutumlarının olumlu olduğunu göstermektedir. Bulgular aynı zamanda yaş, cinsiyet, akademik pozisyon ve şu anki çalışma yerinin konumu gibi farklı demografik özelliklere sahip öğretim elemanlarının eğitimde BİT kullanmaya yönelik tutumları arasında istatistiksel önemde bir farklılık olmadığını göstermektedir. Ancak bulgular farklı eğitim yılı tecrübesine sahip öğretim elemanlarının eğitimde BİT kullanmaya yönelik tutumları arasında istatistiksel önemde bir farklılık olduğunu göstermektedir. Kısıtlamalar ve gelecek araştırmalar için öneriler çalışmanın sonunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the instructors' attitudes towards the use of ICT in education and to explore differences in the attitudes between instructors who are grouped according to six demographic variables: age, gender, academic rank, academic discipline, years of teaching experience and location of current occupation. After an extensive review of literature, a web-based online questionnaire was prepared. The questionnaire was sent to 5646 people via e-mail. 302 instructors from twenty one different universities across Turkey have responded to the questionnaire. The response rate to the survey is 5.35%. The responses to the survey were analyzed by using IBM SPSS Statistics version 21 for Windows; reliabilities were tested by Cronbach's Alpha analysis. Independent sample t-test and one-way ANOVA were applied to determine the differences in the attitudes towards the use of ICT in education between instructors who are grouped according to six demographic variables. The findings indicate that the instructors' attitudes towards the use of ICT in education are positive. The findings also show that there is no statistically significant difference between instructors with different demographic characteristics of age, gender, academic rank and location of current occupation in terms of their attitudes towards the use of ICT in education. However, the findings show that there is a statistically significant difference in the attitudes towards ICT between instructors with different years of teaching experience. Limitations and suggestions for future research have been discussed at the end the study.