Serotonin reseptör alt grupları ile klomipramin, uyku, ışık ve beslenmenin ilişkileri
  1. Tez No: 358020
  2. Yazar: HAKAN YÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESAT O. GÖKTEPE, PROF. DR. SEFA SARIBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Son yıllarda, çeşitli nöropsikiyatrik hastalıkların tedavisindeki öneminin anlaşılmasıyla serotoninin işlevini anlamaya yönelik araştırmalar oldukça genişlemiştir. Bu araştırmaların esas amacı serotonin sistemiyle normal ve anormal beyin fonksiyonları arasında spesifik bağlantıları bulmaktadır. Bu çalışmada sıçanlarda davranış modelleri kullanılarak akut ve kronik klomıpramin, sürekli aydınlık veya karanlık, REM uykusu depri vasyonu, yiyecek veya su deprivasyonu gibi uygulamaların serotonin reseptör alt gruplarına etkileri araştırıldı. Çeşitli işlemlerin uygulanmasından sonra sıçanların serotonerjik sistem bir MAOI, pargilin, ve 5-HTP kullanılarak potansiyalize edildi. Potansiyalizasyondan sonra, 5-HT1 ve 5-HT2 ile ilgili davranışlar gözlendi ve reseptör duyarlılıklarında oluşan değişiklikler değerlendirildi. Çalışmada elde edilen sonuçlar akut klomipramin, kronik karanlık, yiyecek ve su deprivasyonlarının 5-HT1 ile ilgili davranışları uyardığı ve 5-HT2 ile ilgili olanları baskıladığını, öte yandan kronik ışık ve REM uyku deprivasyonunun 5-HT2 ile ilgili davranışları uyardığını göstermiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar diğer yayınlarla birlikte 5-HT reseptör alt gruplarıyla antidepresan etki, uyku, ışık ve beslenmenin ilşkili olduğunu göstermektedir. Bu faktörlerin çeşitli psikiyatrik ve diğer hastalıkların mekanizmasındaki olası rolü ve bu uygulamaları kullanarak 5-HT reseptörl eri ni etkilemenin olası yararları tartışılmıştır. Son on yılda, temel bilimlerde yapılan yoğun çalışmaların sonucunda, 5-HT reseptörlerini etkileyen yöntemlerin klinik uygulaması belirgin biçimde artmıştır. Şu ana kadar ki gözlemlere dayanarak, gelecek yıllarda klinik endikasyonlarının çok daha artması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years reseach into the function of the neurotransmitter serotonin expanded primarily because of its association with the mechanism of various neuropsychiatric treatment modalities. A central goal of this research has been to identify a specific link between normal and abnormal human brain function and serotonergic transmission. In this study, the effects of acute and chronic administration of clomipramin, chronic exposure to light and dark, REM sleep deprivation, food or water deprivation on serotonin receptor subtypes were investigated using behavioral models in rats. The serotonergic system in rats were potentiated using a MAOI, pargylin, and 5-HTP and this potentiation was preceeded by various treatments. After the potentiation, 5-HT1 and 5-HT2 mediated behavioral parameters were followed simultaneously, in order to investigate possible changes on 5HT receptor sensitivity. The results obtained in this study have shown that acute clomipramine administration, chronic exposure to dark, food and water deprivations stimulate 5-HT1 and inhibit 5-HT2 mediated behaviors in rats whereas chronic exposure to light and REM sleep deprivation stimulate 5-HT2 mediated behaviors. These results with the other literature indicate links between 5-HT receptor subtypes and anti depressant effect,sleep pattern, light and feeding . Possible role of these factors in the mechanism of various neuropsychiatric and medical disorders and potential beneficial effects of 5-HT receptor manipulation by using these procedures were discussed. The past decade has seen significant progress in the clinical application of 5HT receptor subtypes manipulation which has resulted from preclinical researches in this area.Based on the observation to date, it is likely that the clinical indications for agents or procedures that act selectively at 5HT receptor subtypes will increase significantly in the years ahead.