Kent öğeleri bağlamında kent mobilyaları tasarımı ve bilgisayar destekli tasarım kullanımı
  1. Tez No: 358030
  2. Yazar: METİN US
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜMİT CELBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Industrial and Industrial Engineering, Public Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı kent öğeleri içinde, kent mobilyalarının tasarımlanma sürecinde karşılaşılan sorunların saptanması ve bilgisayar destekli tasarım ile ne gibi çözüm önerilerinin geliştirilebileceğinin incelenmesidir. Birinci bölümde kent öğeleri kavramı, kent öğelerinin kullanım sistemlerine göre sınıflandırılması ve bu sistemlerin açıklanmasına çalışılmıştır. İkinci bölümde kent öğeleri içinde kent mobilyaları kavramı, kentsel tasarım içindeki yeri ve günümüzdeki kullanımına değinilmiştir. Üçüncü bölümde kent mobilyalarının işlevlerine göre kullanım çeşitleri ve bunların tanıtılmasına değinilmiştir. Dördüncü bölümde kent mobilyalarına endüstri tasarımı açısından bakış, tasarımlama sürecinde karşılaşılan sorunlar ve bu sorunları çözümlemede getirilecek önerilere yer verilmiştir. Beşinci bölümde endüstri tasarımında kent mobilyalarını tasarlarken bilgisayar destekli tasarımın kullanımı ve faydaları işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the proplems encoun tered in the design process of the town furnitures placed in the town facilities, and is to analyze what kind of solution proposals can be developed with the usage of the computer aided design. The first chapter, the classification of the town facilities according to their utilization areas and the explanation of these systems are given. The second chapter explains the concept of the town furniters in the town facilities, their importance in the design of the town and their usage of today. The third chapter gives information on the types of the utilization areas according to their operational functions. The fourth chapter, a view to the town furniteres from industrial design concepts, the problems being encountered during the design process and the recommendations to solve the problems, have been mentioned. The fifth chapter, the utilization and the advantages of the computer aided design during the design process of the town furniters have been explained.