Suzuki yöntem ile piyano eğitimi
- Tez No: 35810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET 1940 'lı yıllarda Japon keman öğretmeni Schinichi Suzuki, çocukların anadillerini öğrenme mekanizmasından esinlenerek eğitim anlayışına yeni bir yaklaşım getirdi.“Yetenek Eğitimi”adını verdiği bu yeni yaklaşımın başarılı sonuçlan Dünya 'da oldukça geniş yankı uyandırdı. Çocuğun, doğumdan itibaren sürekli olarak, eğitimi amaçlanan konu ile ilgili çevresel uyarılarla dolu bir çevrede bulundurulması fikrine dayanan bu yöntemin en önemli hedefi, doğuştan özellikleri ne olursa olsun, başarısızlık konu olmadan, çocuğun arzu edilen becerilere kavuşturulabilmesidir. Bir başka anlatımla, her.çocuk bu yöntemle müzik konusunda mutlaka eğitilebilir, bir çalgı çalma becerisine sahip olabilir. Bu çalışmada Suzuki yaklaşımının piyano eğitimine uyarlanması incelenmiştir. Öncelikle Suzuki düşüncesi ve alışılmış müzik eğitimi yöntemlerinden farklılıkları irdelenerek bir karşılaştırma yapılmıştır. Bu çerçevede yaklaşımın gelişimi, yankıları, uygulamaları araştırılmıştır. Daha sonra mevcut uygulamalardan yola çıkılarak, ilkeler, yararları ve eğitimde rol alan bireylerin davranış biçimleri gibi öğelerle yaklaşımın ayrıntılı bir tanımı ortaya konulmuştur. Eğitimde Suzuki yaklaşımının piyano eğitiminde somut olarak nasıl kullanılabileceğini sergileyebilmek amacı ile de komple bir piyano eğitim programı hazırlanmıştır. Programda derslerin yapısı, organizasyonu, derslerde kullanılabilecek eğitim araçları, dersleri daha çekici hale getirebilecek oyunlar ve diğer motivasyon yöntemleri tek tek ele alınmış; ilk derslerdeki yaklaşımlar, diğer derslerde dikkat edilmesi gereken konular ile piyano çalma tekniğinin öğrenciye nasıl verilmesi gerektiği anlatılmıştır. Bir fikir edinilmesi açısından, yöntemde kullanılan Suzuki Piyano Okulu'nu oluşturan parçalar kısa kısa incelenerek, dikkat edilmesi gereken hususlar, amaçlanan hedefler ve verilmek istenen teknikler çalışmanın sonunda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In the years of 1940s, Japanese violin teacher Schinichi Suzuki brought a new approach to the education concept. The starting point of his ideas was the child's mother tongue language learning mechanism. This new approache, later called as“Talent Education”, gave succesfull results throughout the world. The idea was based on nurturing a child in an environment where is full of stimulations relevant with the aimed education. The most important objective of this method is the absolute success of a child without looking to his hereditary charactheristics or abilities, since talent is not inborn. In other words, every child who can speak his native language can be educated in any subject, can play any musical instrument. In this study, piano education with this method has been investigated. First of all, the Suzuki idea and its differences from the conventional education methods have been studied, and a comparision between them has been carried out. The history of the Suzuki Movement in the world has been reviewed. Then, by also referring to the worldwide applications, a more detailed description of the Suzuki approache has been laid down by indicating the principles, benefits and behaviours of individuals included in the education process. In order to clarify how to use this method in piano education, a complete programme for the piano education has been prepared. For this purpose, the structure of lessons, organization, the tools to be used in the education, teaching games and other motivating tools have been introduced and explained one by one. The teaching procedures and methods for setting up a good communication with young children in the first lessons have also been introduced. Finally, the pieces included in Suzuki Piano School have been analyzed and introduced for giving an idea about the method, its objectives and benefits. Ill