Finansal analiz ile işletme sermayesi yönetimi: Mobilya sektörü için bir uygulama
Working capital management via financial analysis: An application for the furniture industry
  1. Tez No: 358124
  2. Yazar: TAYFUN KIZILBUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR BUKET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Giderek küresel hale gelen dünyamızda artan rekabet sonucu oluşan günümüz piyasa koşulları işletmeler için hayatta kalmalarını zorlaştıran ve onları sürekli yıpratan bir hale gelmiştir. Bu durum karşısında işletmelerin geleceklerine nasıl bir yön verecekleri, varlık ve kaynaklarını nasıl daha etkili kullanmaları gerektiği kendileri için bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Firmaların stratejik finansal yönetimi bilançolarındaki varlıkların ve kaynakların optimal bir şekilde oluşumu ve yönetimine dayanır. Söz konusu stratejik yönetim kapsamında bilançodaki duran varlıklar yatırım yönetimini, dönen varlıklar ise işletme sermayesi yönetimini oluşturur. İşletme sermayesi, gerek yerel ve küresel piyasalarda ayakta kalma, mevcut ve muhtemel rakiplerle rekabet etme gibi hususları doğrudan etkileyen unsurları içinde barındırması, gerekse işletmelerin gerçekleşen bu değişim ve gelişmeler karşısında duyarsız kalmamaları açısından önemlidir. Dolayısıyla firmaların varoluş amaçlarına uygun faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri için işletme sermayesi yönetimine gereken hassasiyeti göstermek zorundadırlar. İşletme sermayesi yönetimi; organizasyonun faaliyet alanına ve rekabet ettiği ortama göre plan ve politikaları değişen işletme sermayesini oluşturan unsurların işletme açısından risk, likidite ve karlılık üçgeninde finansal yönetimin etkinliğine uygun kısa vadeli finansman yönetimini oluşturmaktadır. Bu çalışmada işletme sermayesi yönetimiyle ilgili kavramsal tanımlar açıklanarak bu konuya ilişkin gerçekleştirilen örnek bir finansal analiz yer almaktadır. Bu çalışmada işletme sermayesi yönetiminin önemini ortaya koyan iş kollarından biri olan mobilya sektöründe faaliyet gösteren ve hisseleri İMKB'de işlem gören firmaların kamuya açıklanan mali tablolarından alınan verilere finansal oran analizleri yapılmış, çıkan sonuçlar incelenerek işletme sermayesinin yönetiminin etkinliği ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present market conditions which came into existence as a result of rising competition in our progresively globalizing world has became to an extent of obstruct and back breaking for the companies to remain themselses. In this circumtsance it appears to be a problem for the companies whether how to direct their future and utilize their asset and sources much more effectively. The strategic financial administiration of firm relies on the optimal forming and management of the asset and sources in the equties. The fixed assets within the scope of the equties forms the investment management and the current assets forms the management of working capital. The working capital is significant for companiens in both remaining inside the local and global market; including the directly influencing facts of competiting with the existing or potential competitors and it is both significant for them inorder not to remain negligent against the existing concrete facts and developments.Due to this fact,the firms should attach the neccesary importance to working capital management in order to function properly for the service to achieve their subsistence. The working capital managemet constitutes the short term financial management related with risks, liqudity and profitability which is convenient for the financial management's efficiency according to the organization's function area and competition area,and accorging its plans and policies. In this study,the conceptional definitions related with the working capital management have been clarified and also a performed sample financial analysis has taken part in this study bound to this subject.In this study,the analysis has been done on the companies of furniture sector which have great sectoral significance in proving the importance of working capital management and there has been a financial rate analysis on firms whose shares have been traded on IMKB according to the data of the disclosured financial indicators; so having the results been exemined,the efficiency of operational capital has been tried to be measured.