Camus'nün başkaldıran insan'ı ve sivil itaatsizlik ilişkisi
The relationship between camus' man in revolt and civil disobedience
- Tez No: 358123
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ÇOTUKSÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
?Camus?nün Başkaldıran İnsan?ı ve Sivil İtaatsizlik İlişkisi? başlığını taşıyan bu tezde, bir insan fenomeni olarak ?başkaldırı?nın, insanın diğer antropolojik özelliklerinden bilen ve etik bir varlık olmasıyla ilişkisi, Albert Camus?nün başkaldırı felsefesi bağlamında ele alınarak, ?Amaçlarla tutarlı ve etik bir başkaldırı olanaklı mıdır?? sorusuna sivil itaatsizlik örneği üzerinden yanıt aranacaktır. Tarihsel açıdan başkaldırının şiddet ve cinayetle olan bağlantısı göz önüne alındığında, haklılık bilinciyle ve bir değere yaslanarak ortaya çıkan başkaldırının ne derece kendi kaynaklarına sadık kalabildiği, amaçların her türlü aracı meşru kıldığı bir dünya gerçeğinde, insana yakışan onurlu bir yaşam mücadelesinin nasıl bir başkaldırı ahlakıyla yapılacağı, bu noktada şiddeti reddeden bir eylem türü olarak sivil itaatsizliğin istenen bu başkaldırı ahlakıyla ne derece örtüştüğü bu tezin ele aldığı ve tartışacağı temel sorunlardır. Anahtar Sözcükler Başkaldırı, Değer, Sivil İtaatsizlik
Özet (Çeviri)
In this thesis, titled ?The Relationship Between Camus? Man in Revolt and Civil Disobedience?, the relationship of ?revolt? as a human phenomenon with human being the knowing and ethical entity which are of the other human anthropological characteristics is discussed within the context of Albert Camus? philosophy of revolt by looking for an answer through an example of civil disobedience to the question of ?Is consistent with the purpose and ethical revolt ever possible??. Considering from the historical perspective the close relationship of revolt with violence and murder; to what extent the revolt emerging from rightness awareness and a value is loyal to its sources; under the widespread understanding that ends justify means, through which ethics of revolt a honorable life struggle befitting human can be accomplished; at this point to what degree, civil disobedience as a kind of action rejecting violence overlaps desired ethics of revolt, are the basic problems this thesis study handles and discusses. Key words Revolt, value, civil disobedience