Üniversite öğrencilerinin rekreasyonel liderlik davranışları ile girişimcilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between university students' recreational leadership behavior and the levels of entrepreneurship
- Tez No: 773862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KURTİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada rekreasyonel liderlik davranışlarının girişimcilik özelliğini ne düzeyde yordadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Rekreasyonel liderlik davranışları ve girişimcilik özelliklerinin bazı sosyo-demografik değişkenler ile karşılaştırılmasından sonra, girişimcilik özelliklerinin rekreasyonel liderlik davranışları doğrultusunda ne düzeyde yordandığı incelenmiştir. Katılımcılara kişisel bilgi formu, Rekreasyonel Liderlik Davranışı Ölçeği, Üniversite Öğrencilerine Yönelik Girişimcilik Ölçeği uygulanmıştır Bu amaç istikametinde iki veya daha fazla değişkenin arasındaki değişimlerin varlığını ve düzeyini tespit edebilmek amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde öğrenim görmekte olan 691'i kadın (%78.3), 192'si (%21.7) erkek toplam 883 katılımcı oluşturmaktadır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığının kontrolünü sağlamak amacı Shapiro Wilk testi sonucu ile çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiştir. Katılımcılara ait tanımlayıcı bilgiler yüzde ve frekans olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, after comparing leisure leadership behaviour and entrepreneurial characteristics with some socio-demographic variables, the extent to which entrepreneurial characteristics were predicted in line with leisure leadership behaviour was investigated. Participants were interviewed with a questionnaire about themselves, the Recreational Leadership Behaviour Scale and the Entrepreneurship Scale for University Students. The Relational Screening Model was used for the study. The study group of the research consists of 883 participants, 691 females (78.3%) and 192 (21.7%) males, studying in state universities in Ankara in the academic year 2022-2023. To check whether the data are normally distributed, the results of the Shapiro-Wilk test and the values of skewness and kurtosis were examined. In analysing and interpreting the data, the Pearson product moment correlation coefficient, multiple regression analysis, T-test, One-Way Anova test (one-way analysis of variance) and Tukey's test, one of the post-hoc tests, were used to determine the difference between the groups. Excel and SPSS 25 programmes were used to analyse the data. As a result of this study;. As a result of comparing the mean of entrepreneurship of the participants according to the gender variable, it was found that there was a significant difference in favour of males. When comparing according to the income level variable, it was found that the entrepreneurial characteristics of the participants with high income level were higher than those with medium income level. It is found that there is a positive moderate relationship between democratic leadership and entrepreneurship, a low positive relationship between autocratic leadership and entrepreneurship and a moderate positive relationship between leisure leadership and entrepreneurship. Democratic and autocratic leadership were found to explain 14% of the entrepreneurial trait.