Mentorluk ile bireysel kariyer arasındaki ilişki
The relationship between the individual career mentoring
  1. Tez No: 358170
  2. Yazar: İLHAN ESAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, mentorluk ile bireysel kariyer arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Çalışanların, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek, medeni durum, çocuk sahibi olup olmama durumu, yöneticisinin cinsiyeti, mesleki kıdem, mesleği isteyerek seçip seçmeme durumu, çalışma süresi, daha önce başka bir işte çalışıp çalışmama durumu, yöneticilik görevinin olup olmaması durumu ve son çalışılan işteki çalışma süresi şeklindeki sorulardan oluşan, kişisel bilgi formu, bireysel kariyer ve mentorluk ölçeği şeklinde üç bölümden oluşan anket 350 çalışana uygulanmıştır.Yeni ilişkiler geliştirme, yeni beceriler kazandırma ve koçluk sağlama ve eğitim geliştirmesi ve terfi arasında, benimseme - onaylama, koruma ve eğitim geliştirme - terfi arasında, benimseme - onaylama, rol modeli olma ve eğitim geliştirme - terfi arasında, Danışmanlık ve eğitim geliştirme - terfi arasında, yeni ilişkiler geliştirme, yeni beceriler kazandırma ve koçluk sağlama ve performans geliştirme arasında, benimseme - onaylama, koruma ve performans geliştirme arasında, benimseme - onaylama, rol modeli olma ve performans geliştirme arasında, danışmanlık ve performans geliştirme arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the impact of mentoring on individual career. Questionnaire study was conducted for this research and 350 workers participated survey also this questionnaire consists of three parts which were personal data form, individual career and scale of mentoring. The personal data form included gender, age, educational status, occupation, marital status, whether or not having a child of workers also gender, seniority of manager, situation of selection the profession willingly, working time, employment status before another, whether or not the task of state management and working time which is in the last job.There is a statistically significant relationship among development of new relationships, saving new skills and providing coaching and development of education and promotion, among adopt-validation, protection, and development of education- promotion, among consulting and development of education-promotion, among development of new relationships, saving new skills and providing coaching and improvement of performance, among adopt-validation, being a role model and improvement of performance also between consulting and improvement of performance.