Flue gas desulfurization by wet lime scrubbing
- Tez No: 35818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Düşük kaliteli ve yüksek kükürt içerikli yakıtların kullanılması sonucu atmosferdeki SO, oranı sağlık açısından zararlı boyutlara ulaşmaktadır. Yanmadan kaynaklanan SO»' in giderilmesinde bacagazı desülfürizasyon yöntemleri önemli yer tutmaktadır. Bu çalışmada bacagazı desülfürizasyon (FGD) metodlarmdan“wet lime scrubbing”(kireç ile ıslak yıkama) prosesi incelendi ve % 97 'e varan çeşitli verimler elde edildi. Teknolojik kolaylık açısından (absorbsiyon ünitesinden önce) bacagazmda partikül madde giderimi yapılmadı ve bu şartlardaki SO, gazının 1 metre yüksekliğinde ve 30 cm çapındaki dolgulu kolonda kireç çözeltisi kullanımı ile absorbe edilerek giderilmesi araştırıldı. Bu amaçla deneylerde 0 ila 2.25 g/L arasında 4 farklı kireç konsantrasyonu ve 1 ila 3 L/dak arasında 3 farklı sıvı debisi kullanıldı. Deney koşullarındaki sıvı debisi, kireç konsantrasyonu ve kolon yüksekliğinin SO, giderme verimi üzerine etkilerini araştırmak için regresyon analizi yapıldı, kireç konsantrasyonu ve kolon yüksekliğinin verim üzerinde daha etkili olduğu bulundu. Deneylerde ayrıca aşırı atıksu oluşumunu önlemek amacıyla, kullanılan sıvıların tekrar kullanımı incelendi ve bu şekilde yapılan deneylerde de kayda değer verimler elde edildi. Sıvıların uzun süre tekrar kullanılması, sıvı dağıtım ünitesinde ve dolgu yatakta tıkanmaya sebep olabilir. Bu nedenle sıvıların partikül maddesi uzaklaştırıldıktan sonra kullanılmasına dayanan bir çözüm araştırılmıştır. Bu amaçla deneylerden toplanan sıvılarda çeşitli çökelme zamanları için bulanıklık değerleri ölçüldü ve sonuçta 2 saatlik çökelme zamanı sonunda bulanıklğın iyice azaldığı, 24 saat sonunda ise bulanıklığın kalmadığı görüldü. Çalışmanın diğer bölümünde, içinde kimyasal reaksiyonun gerçekleşeceği bir absorbsiyon kolonunun tasarımı için bilgisayar programı oluşturuldu. Bu programla çeşitli pH, SO« giderme verimi, gaz ve sıvı debileri için gerekli kolon uzunlukları bulundu. Bu veriler daha basit formdaki regresyon bağıntılarına uyduruldu. Bu analiz yardımıyla pH, kolon uzunluğu, gaz ve sıvı -iii-debilerinin verim üzerine etkisi arastirxldx. Sıvı debisi ve kolon yüksekliğinin verim üzerine etkisi oldukça yüksek bulunurken, gas debisi ve pH'ın etkisi de düşük bulundu. Yapılan araştırmalarda, pH dan ziyade a İkalinitenin verim üzerinde daha etkili olduğu görüldü. Ayrıca, bilgisayar programı ile deneysel koşullardaki gaz faz kütle transfer katsayıları İka) belirlendi ve bu transfer katsayıları kullanılarak eğri uydurma ile k a eşitliğindeki parametreler elde edildi. Sonra bu ka eşitliği kullanılarak bilgisayar programı ile deneysel koşullar için gerekli kolon uzunlukları bulundu. Buradan bulunan bu kolon uzunluklarının deneyde kullanılan kolon boyuna oldukça yakın olduğu görüldü. Böylece bilgisayar programı yardımıyla, deneyde kullanılan absorbsiyon kolonundan elde edilen verimlerin teorik olarak daha uzun kolonlarda elde edilebileceği belirlendi. Bu çalışmada laboratuvar ölçekli bir kolonda gerçek atık gaz kaynağı kullanılarak yapılan deneylerden toplanan verilerle bazı deneysel parametrelerin nasıl belirleneceği gösterilmiş (örn, ka' nın parametreleri) ve verim ile etkili parametreler arasındaki ilişkinin nasıl belirleneceği belirtilmiştir. Ayrıca, bu deneysel çalışmadan toplanan verilerle gerçek boyutlandırmanın tutarlı biçimde yapılabileceği bir yöntem önerilmiştir. -iv-
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of combustion of low quality and high sulfur containing coals, the SO, concentration in the atmosphere reaches dangerous levels. In the removal of SO, formed as a result of combustion of fuels, flue gas desulfurization methods play an important role. In this study“wet lime scrubbing process”was evaluated among flue gas desulfurization ( FGD ) systems and SO» removal efficiencies up to 97% were obtained. For technological simplicity, particulate matter removal from flue gas was not performed before absorption and under these conditions, removal of SO, gas in a 1 meter high packed column with a diameter of 30 cm by lime slurry was examined. For this purpose, experiments with four different lime slurry concentrations between 0 - 2.25 g/L and three different liquid flowrates changing between 1 and 3 L/min were used. In order to determine the effects of liquid flowrate, lime slurry concentration and column height on SO, removal efficiency in experimental condition, a regression analysis was carried out and the effects of lime concentration and column height on SO, removal efficiency were found to be more than the other. Also, in order to prevent excess wastewater formation, in some experiments reuse of liquids in the system were examined and from these experiments significant SO, removal efficiencies were obtained. Reuse of liquids for several times for SO, removal from flue gas, may cause plugging in a packed column in a real plants. Thus, a solution to this problem was investigated in this study by removing particulate matter in a settling unit. For that reason, turbidity measurements were done on effluent liquids collected from the absorption column, after certain settling periods. From these experiments it was observed that at the end of 2 hours of settling period, turbidity significantly disappeared and at the end of 24 hours it was completely removed.At another part of the study, a computer program was developed in order to design an absorption column in which chemical reactions will take place. By the help öf this program the appropriate column heights were found for various pH values, SO» removal efficiencies and gas and liquid flowrates. These values were fitted to simple regression equations and effects of pH, column height and gas and liquid flowrates on efficiency were investigated. While the effect of liquid flowrate and column height on efficiency were found to be high, the effects of gas flowrate and pH were determined to be small. In the study, the effect of alkalinity rather than pH was found to be more effective on efficiency. Also, by the use of the developed computer program, gas film mass transfer coefficients ka under experimental conditions were determined and using these transfer coefficients for curve fitting, the parameters in ka equation were obtained. Then, using this k a equation, the required column heights for experimental conditions were determined. When the column heights found by the computer program were compared with the column height used in the experiments it was observed that their values were very close to each other. On the other hand, it was observed that the efficiencies obtained from the absorption column used in the experiments can be theoretically obtained in higher columns. In this study, it was aimed to show how some experimental parameters (i.e. k a parameters) can be determined from the data collected from the experiments performed using a laboratory scale column by using a real waste gas source and how the relationship between efficiency and system parameters can be determined. Also a method was recommended for an actual column design with the aid of the data collected from this study. -11-