Ortaöğretim lise üçüncü sınıflarda okutulan Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarının öğrenci seviyesine uygunluğunun incelenmesi
The examination of appropriateness of the textbooks of Turkish language and literature which are studied in the third of high class secondary education according tı students?s level
  1. Tez No: 215273
  2. Yazar: AYŞE BALTOPRAK KIRMACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim üçüncü sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarınıncümle, satır ve paragraf uzunluğu bakımından öğrenci gelişim seviyesine uygunluğunutespit etmek amacıyla yapılmıştır.Bu konuda 11.sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarının öğrencilerin gelişimözelliklerine uygunluğunu incelemek için dört adet ders kitabı rastlantısal örneklemyoluyla seçilmiştir. Bunlar, MEB, İnkılâp, Serhat ve Şimşek yayınevlerine ait derskitaplarıdır. Kitaplarda cümlelerdeki kelimeler sayılarak cümle uzunlukları tespitedilmiştir. Satır uzunlukları ölçülmüştür son olarak da paragraf uzunluklarınınöğrencilerin anlama seviyelerine uygun olup olmadığı konusu incelenmiştir.Araştırmanın giriş bölümünde ders kitaplarının seviyeye uygunluğunu incelemekiçin 16-18 yaş arası öğrencilerin fiziksel, bilişsel, kişilik ve dil gelişim özelliklerisunulmuştur.Birinci bölümde dil eğitimi, edebiyat eğitimi, ders kitaplarının özelliklerikonularına yer verilmiştir. Dil, bir milleti millet yapan en önemli ögedir. Bir milletinvarolması, yaşaması ancak dil ile mümkündür. Öğrenciler, dili bütün incelikleriyleokullarda öğrenmektedirler. Dil eğitimi, kişinin eğitim öğretim hayatının haricinde,sosyal hayatında da başarısını birebir etkilemektedir.Dil eğitimi, ilköğretim okullarında Türkçe dersi aracılığıyla, ortaöğretimkurumlarında ise Türk Dili ve Edebiyatı ders aracılığıyla verilmektedir. Edebiyateğitiminin vazgeçilmez aracı ders kitaplarıdır. Ders kitapları teknolojik gelişmelerinhızlı ilerleyişine rağmen, eğitimdeki önemini ve yerini korumaktadır.Edebiyat dersi bir her şeyden evvel bir sanat dersidir. Dil eğitimi de içine girincebu dersin önemi bir kat daha artmaktadır. Öğrencilere edebî bir zevk, okuma alışkanlığı,doğru bir kişilik ve kimlik kazandırmada, düşünce ve duygu dünyalarınızenginleştirmede edebiyat ders kitaplarının rolü büyüktür. Öğrenci, gelişim özelliklerineuymayan bir ders kitabıyla, edebiyat eğitiminin hedeflerine erişemez. Edebiyateğitimini tam ve doğru bir biçimde alamayan birey, hayatının her safhasında edebiyatiieğitiminin eksikliğini derinden hissedecektir. Bu nedenle Türk Dili ve Edebiyatı derskitaplarının, öğrencilerin gelişimlerinin, öğrenme düzeylerinin, ilgi ve ihtiyaçlarınındoğrultusunda hazırlanması gerekmektedir.Araştırmamızın ikinci bölümünde örnek ders kitaplarının incelenmesi vedeğerlendirilmesi, üçüncü bölümünde ise sonuç ve önerilerimiz sunulmuştur.Millî Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları Yönetmeliği'nde cümle, satır ve paragrafuzunluğu konusunda herhangi bir ölçü verilmediğinden, incelenen ders kitaplarınıncümle, satır ve paragraf uzunluğu bakımından öğrencilerin gelişim düzeyine uygunolarak hazırlanmadıkları tespit edilmiştir. Satır uzunlukları dört kitapta da farklıölçülerdedir. Ders kitaplarında cümle ve paragraf uzunluğu olarak öğrencilerin anlama,kavrama düzeyine uygun olmayan örnekler bulunmaktadır. Araştırmamızda şuönerilerde bulunulmuştur:Ders kitaplarındaki metinler, cümle, satır, paragraf uzunlukları, bakımındanöğrencinin yaşına ve gelişimine uygunlukta olmalıdır. Ders Kitaplarına Türkçeninsağlam ve doğru bir biçimde kullanıldığı metinler seçilmelidir. Metinde yer alancümleler, öğrencilerin kavrayabilecekleri kadar sözcük içermelidir. Cümle uzunlukları11.sınıf seviyesine göre en fazla 20-24 kelime arasında olmalıdır. Satır uzunluğu 11.sınıf ders kitaplarında 11 cm. olmalıdır. Satır uzunlukları farklı boylarda kullanıldığıtakdirde okumayı daha zevkli kılmakta ve kolaylaştırmaktadır. Paragraf uzunluklarıöğrencinin anlayabileceği bir düşünceyi ele alacak uzunluğa sahip olmalıdır.Ortaöğretim üçüncü sınıflar için hazırlanan Türk Dili ve Edebiyatı derskitaplarının, 16-18 yaş arası öğrencilerinin öğrenme ve gelişim özelliklerine uygunolarak düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the compatibility of the Turkishlanguage and literature textbooks for the third year of secondary school with thedevelopmental level of the students in terms of the lengths of sentences, lines andparagraphs.Four different textbooks were randomly selected to evaluate the compatibility ofthe Turkish language and literature textbooks for the 11th year with the developmentalcharacteristics of the students. The sampling included the textbooks published by theMinistry of National Education (MEB), Inkılâp, Serhat and Şimşek printing houses. Theword counting was performed to determine the length of sentences used in thetextbooks. The line lengths were measured, and the final step was to evaluate how thelengths of paragraphs were compatible with the cognitive levels of the students.The introduction of this study presents the physical, cognitive, personal andlingual characteristics of the 16-18 years old students in order to examine thecompatibility level of the textbooks.The first chapter covers the characteristics of the language and literatureteaching textbooks. The language is the most important factor that forms a nation. Anation cannot exist and survive without language. The students learn a language indetails in the schools. The language education directly affects the success of anindividual in the educational and even social life.The language education is handled through the Turkish language courses in theground schools, and through the Turkish language and literature courses in thesecondary schools. The textbooks are indispensable teaching tools in the literatureeducation. The textbooks maintain their important place in the education in spite of therapid technological developments.ivThe literature course is, after all, an art lesson. When it is complemented withthe language education, it become more important. The literature textbooks play a greatrole for the students to take a literal taste and gain the reading habit, correct personalityand identity, and enrich their intellectual and emotional worlds. A student cannotachieve the objectives of literal education with a textbook that does not comply with itsdevelopmental characteristics. When an individual could not accurately take the literaleducation, it would deeply feel the lack of literal education throughout its life. Hence,the Turkish language and literature textbooks should be prepared in line with thedevelopment, learning level, interests and needs of the students.The second chapter examines and evaluates the sample textbooks, while theconclusion and suggestions are presented in the third chapter.It was determined that the sample textbooks were not prepared in compatibilitywith the developmental level of the students in terms of the lengths of sentences, linesand paragraphs. This is a result of some factors, including the unavailability of a certaincriterion set forth in the Textbooks Guidelines of the Ministry of National Education.The line lengths vary in all of the four sample textbooks. The textbooks include someexamples of sentences and paragraphs that do not comply in length with the cognitivelevels of the students. The authors made some suggestions as follows:The sentence, line and paragraph lengths used in the textbooks should complywith the age ad developmental level of the students. Care should be given to select thetexts that accurately use the Turkish language. Any sentences in texts should compriseof such words that could be comprehended by the students. The maximum sentencelength should not exceed 20 to 24 words for the 11th year level. The line length shouldbe less than 11 cm in the 11th year textbooks. The use of variable line lengths makesreading funnier and easier. The paragraph lengths should be selected as to have acontent that could be easily comprehended by the students.vThe Turkish language and literature textbooks used in