Sosyoekonomik açıdan eğitimde fırsat eşitliği: Giresun örneği
Equal opuurtunity in education from socioeconomic perspective: The case of Giresun
- Tez No: 358215
- Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ KEMAL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son 15 yılda (1998-2013) ülkemizdeki eğitim sistemi birden çok kez köklü değişikliklere uğramıştır. Özellikle değişen sınav sistemlerine paralel olarak söz konusu sınavlarda başarı sağlamak amacıyla okulda alınan eğitimin tek başına yeterli olup olmayacağı tartışılmaya başlamıştır. Bu durum gerek öğrencileri gerekse velilerini ilgili sınavlarda başarı sağlamak amacıyla okul dışında da (dershaneler, vb) farklı eğitim kurumları arayışına yönlendirmiştir. Bu arayış sonucunda öğrencilerin bir bölümü eğitimleri amacıyla okul dışında farklı yönlerde harcamalar yapmaya başlamıştır. Başta okul dışında yapılan harcamalar olmak üzere, birtakım etmenler öğrenciler arasında fırsat eşitsizliğine yol açmaktadır. Bu araştırmanın amacı istatistiksel yöntemler kullanılarak Türkiye'de Giresun ilinde öğrenciler arasında sosyoekonomik açıdan fırsat eşitsizliğinin olup olmadığını ortaya koymak ve bu fırsat eşitsizliğinin boyutlarını açıklayarak, eşitsizliğin giderilmesine yönelik önerileri tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
Educational system in Turkey changed in various ways lass 15 years(1998-2013). It has been started to argue that education which has given in the public schools is not sufficient to gain succecc in general exams. This situation directed both students and parent for search another educational institution. Some of the students started to spend some money for educational institutions other than public schools to gain success in general exams. This fact cracked down the equal opuurtunıty between students. In this study the aim is to investigate equal opuurtunity status in Giresun,Turkey.