Antik kültürlerde başlıklar
Headdress in ancient cultures
  1. Tez No: 705481
  2. Yazar: NEVİN EYİDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bedeni saran giysiler kadar, baş üzerinde taşınan başlıklar ve çeşitli süsler, giyim kuşamın önemli parçalarıdır. Tarih boyunca çeşitli amaçlarla başlıklar kullanılmıştır. Bunlar kimi zaman bir statü sembolüyken, kimi zaman da yalnızca iklim ve coğrafi koşullara göre uygun olarak biçimlendirilmiş ve başı korumak için kullanılmıştır. Tapınak görevlileri, askerler, kurtizanlar, sporcuların ve gündelik yaşamda erkek ve kadınların başlarında başlıklar, kurdeleler, taçlar, çelenkler taşıdıkları bilinmektedir. Bu kullanımların bir kısmından antik yazarlar söz etmektedir ve çok sayıda arkeolojik eserde (heykel, kabartma ve portrelerde, seramik, sikke, fresko ve mozaiklerdeki betimlemelerde) görülebilmektedir. Ayrıca mezarlardan gelen veriler de önemlidir. Çalışmamızda antik dönemdeki çeşitli kültürlerde (Mısır, Mezopotamya, Anadolu, İtalya gibi) kadın ve erkek başlarında kullanılan başlıklar, taçlar, çelenkler ve çeşitli süsleme nesneleri sınıflandırılmaya ve ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmış; sembolik anlamları, kültürlerarası etkileşim ve sosyo-kültürel açıdan önemleri üzerinde durulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Arkeoloji, Antik, Başlık, Kültür, Kostüm.
Özet (Çeviri)
Headgears and various ornaments carried on the head are important parts of clothing until the industry surrounding the body. Titles have been used with the passage of history. While these were sometimes suitable for the status, sometimes they were used only to protect the shape and head in accordance with the climate and conditions. They are known to teams, alive, soldiers in life, wolves athletes and soldiers in life and stones of headdresses, courses, crowns, wreaths. Some of these usages can be seen in many archaeological works (statues, perspectives and portraits, ceramics, coins, frescoes and mosaics). Alsa importance from the graves. In our study, headdresses, crowns, wreaths and various ornamental objects used on female and male heads in various cultures (such as Egypt, Mesopotamia, Anatolia, Italy) in the ancient period were tried to be classified and examined in detail; symbolic meanings, intercultural interaction and socio-cultural importance are emphasized. KEYWORDS: Archaeology, Antique, Headdress, Culture, Costume