1970-1990 yılları arasında sinemanın toplumsal ve sosyolojik açıdan moda üzerindeki etkileri
The soci̇al and sosyologi̇cal i̇mparts of ci̇nema on fashi̇on between 1970 and 1990
- Tez No: 358264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY ALSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Sahne ve Görüntü Sanatları, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Performing and Visual Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Sinema ve moda birbirini etkileyen iki önemli unsurdur. Geçmişten günümüze teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, önemli bir sanat dalı olan sinema da büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Sinema sadece görsel zevklere hitap etmekle kalmayıp, insanları psikolojik olarakta etkileyerek yaşam stillerinin değişmesini sağlamıştır. Bu bağlamda sinema en çok moda ile iç içe olup hem film çekilen dönemin giysileri hakkında bize ışık tutmuş, hem de insanlara film starların hayatlarını çekici göstererek, starları kendilerine örnek alıp onları taklit etmelerini sağlamıştır. Tasarımcılar da sinema filmlerinden etkilenmiş ve bazı sinema filmleri birçok tasarımcıya iham kaynağı olmuştur. Bu çalışmada amaç; 1970 ile 1990 yılları arasında gösterime giren, o dönemdeki insanların giyim tarzlarını, yaşam stillerini değiştiren ve starları taklit etmelerini sağlayan popüler filmlerin moda üzerinde bıraktığı etkinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Cinema and fashion are two important elements which affect each other. Past to present, with the advancement of technology, cinema which is an important branch of art has made great progress. Cinema did not only appeal to visual pleasure but also psychologically affected people and led them to change their life styles. In this context, cinema has been mostly related to fashion and it has both lighted us about fashionable clothes of the era captured on the film, and showing the attractive lives of film stars it has made people imitate them as an example. Designers have also been influenced by movies and some movies have been the sources of inspiration for many designers. The aim of this study is to analyze the impact of the popular movies which were screened between the years of 1970 and 1990 and changed people's dressing and life styles and enabled them to imitate film stars on fashion.