Ressam Devrim Erbil sanatı ve sanat anlayışı
Painter's art and art appreciation Devrim Erbil
  1. Tez No: 358295
  2. Yazar: ÖZGE ÖZTÜRK ERGUVANLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Türk resminin en özgün sanatçılarından birisi olan Devrim Erbil, batı resim geleneği ile doğuya ait motifleri kendi çizgisiyle harmanlayan dünya çapında bir ressam. Ağırlıklı olarak çizginin gücünden yararlanan Erbil, soyut resmi de kendine has teknik ile tuvale aktarır. Resimlerinin şiirsel bir ritim taşıdığı tartışılmaz bir gerçektir. Bir Devrim Erbil resminin izleyende bıraktığı öncelikli etki,“çizgi”,“renk”ve“doku”dan kurulu bir kompozisyon örgüsüdür. Devrim Erbil doğadan aldığı izlenimleri özümseyerek, yaşam coşkusu ve duyarlılığı ile sanatsal yaratıcılığının süzgecinden geçirerek adeta ilmek ilmek dokuyarak tuvaline geçiriyor. Çizgi, renk ve benek katmanlarının oluşturduğu doku Devrim Erbil'in öznel yorumudur, sanat yaşamının başında kurduğu ve zamanla geliştirdiği üslubudur. Devrim Erbil, İstanbul'a uzaktan bakmayı, mesafeli durmayı seviyor. Ya gökyüzünden bakarak haritasını çıkarıyor ya da şehrin anıtsal yapılarını odak noktası yaparak çevresindeki oluşumu tuvaline yansıtıyor. Her iki bakışa göre de İstanbul, yaşayan ve sorunlarını dokular arasına gizleyen bir metropol. Denizin veya gökyüzünün enginliklerinde devinimle ilgili olanı, değişken olanı saptamak da Devrim Erbil'in işidir. Gökyüzünde kuşların kanat çırpışlarının devinimi, ışık yansımalarının denizin kıpırtısı üzerindeki anlık parıltıları gibi?
Özet (Çeviri)
The disssertation study whose name is place of Devrim Erbil in Turkish paintings Devrim Erbil, who is one of the most original artists in Turkish art, is a worldwide painter mixing patterns of Eastern with paintings of Western on his own style. Erbil , using intensely power of scracths, reflects abstract painting to canvas with his unique style. It is unquestionable truth that his paintings include poetic rhythm. Primary effect of a Devrim Erbil's painting on viewers is a composition complement consisting of“scratch”,“color”and“rhythm”. Devrim Erbil elaborately reflects his impressions of nature to his canvas with his life excitement and sensitivity by absorbing and using his artistic creativity in the best way. Rhythm consisting of scratch , color and spot is subjective comment of Devrim Erbil and it is his style improving and forming in the early of his art life. Devrim Erbil loves to look at İstanbul at a distance and to remain distant. Either he charts by viewing in the sky or reflects formation in his around to his canvas by using it as focal point. İstanbul is a metropolitan city outlasting and keeping problems within its body according to both respects. Defining about both motion and unstability in expanses of the sea and the sky is interest of Devrim Erbil , too. Motion of birds' flapping in the sky is just like instantaneous gleam of its reflection on movement of the sea.