Özel amaçlı varlıkların konsolidasyonunun gelişiminde Enron skandalının etkisi
Development of the consolidation of special purpose entities Enron scandal effect
- Tez No: 358310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUHAN GÜVEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET 1970 sonlarında banka kar marjlarının aşırı düşmesi ve konut piyasasındaki nakit sıkışıklığı, firmaların finansman elde etmede yeni yöntemler bulmalarına neden olmuştur. İlk olarak 1959'da Muhasebe Araştırmaları Bülteni No 51'de dolaylı olarak değinilen Özel Amaçlı Varlıklar, 1970'lerin sonları ve özellikle 1990'larda bilanço dışı ucuz finansman elde etmede yaygın olarak kullanılmışlardır. Zamanla bilanço dışı ucuz finansman ve satın alma amaçları dışında, kötü performanslı varlıkların bilanço dışına aktarılması, yükümlülüklerin gizlenmesi, kazançların aşırı gösterilmesi gibi kötü amaçlar için de kullanılmışlardır. Bu kötü amaçlı kullanımları engellemek için zaman içerisinde çeşitli bildiriler yayınlanmış, standartlar oluşturulmuş, kısıtlayıcı kriterler ortaya konulmuştur. Bunlara rağmen dünyada finansal piyasaların en gelişmiş olduğu ABD, tarihinin en büyük 'şirket skandalı'nı yaşamıştır. Yaşanan Enron Skandalından sonra, ÖAV'ların konsolidasyonuyla ilgili yeni bildiriler yayınlanmış, yeni standartlar oluşturulmuş ve konsolidasyon kriterleri daha da sıkılaştırılmıştır. Bu çalışma, birinci bölümünde ÖAV kavramını, geniş bir şekilde ele almak; ikinci bölümde ÖAV türlerinden, ayrıntılı bir şekilde bahsetmek; üçüncü bölümde Enron Skandalını, ÖAV perspektifinden incelenmek ve dördüncü bölümde de Enron Skandalı öncesindeki ve sonrasındaki değişmiş konsolidasyon kriterlerini ortaya koymak için hazırlanmıştır. Başka bir deyişle çalışma, ÖAV konsolidasyon kriterlerinin Enron Skandalından etkilenip, skandaldan önceki halleriyle ve skandaldan sonraki değişmiş halleriyle ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Excessive reduction of the bank profit margins and cash crunch in the housing market, has caused companies to find new methods of obtaining financing in the late 1970s. Firstly, Special Purpose Entities (SPE), were indirectly mentioned by Accounting Research Bulletin No. 51 in 1959, have been widely used off-balance sheet in the late 1970s and especially the 1990s. In time, purposes other than as off-balance sheet cheap financing and acquisition, such as poor-performing assets are transferred from the balance sheet, concealment of liabilities, earnings are excessive displayed, have been used for malicious purposes. Several papers published, standards established, restrictive criteria have been introduced, is to prevent malicious uses in time. Despite this, the U.S. is the most developed financial market in the world, experienced the largest in history 'company scandal'. After the Enron Scandal, published new papers, established new standards about SPEs, and consolidation criteria, have been tightened further. The study, are prepared to a wide range way to handle the concept of SPEs in the first chapter, to talk about in detail in types of SPEs in the second chapter, from the perspective of SPEs examined the Enron Scandal in the third section and to put forth changed the criteria for consolidation before and after the Enron Scandal in the fourth section. In other words the study, prepared to criteria for consolidation of SPEs affected by the Enron Scandal and to put forth altered states before and after the Enron Scandal.