Kosova eğitim sisteminde din eğitimine eğimci algıları
Educators' perception of religious education in the education system of Kosovo
- Tez No: 358321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN AYDINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kosova eğitim sisteminde din eğitimi ihtiyacına yönelik eğitimci algı ve düşüncelerinin neler olduğunun ve bu algıların yaş, cinsiyet, dini inanç, etnik köken ve aylık gelir düzey durumuna göre anlamlı bir fark gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Araştırma modeli olarak, betimsel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli seçilmiştir. Araştırma, 2012 yılı Mart ve Nisan aylarında, yöneticilerle görüşme ise Eylül ayında gerçekleştirilmiştir. Kosova Cumhuriyeti Prizren İli, Gra?anica, ?trpce ve Mamuşa Belediyeleri ve bu yerleşim birimlerine bağlı köylerde görev yapmakta olan sınıf öğretmenleri, alan öğretmenleri, okul müdür ve yardımcıları (351 eğitimci) ile Prizren ve Priştine İli, ?trpce yöneticileri (10 yönetici) olmak üzere toplam 361 katılımcı bu araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Veri toplama aracı, araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Veriler,“Kosova Eğitim Sisteminde Din Eğitimine İlişkin Eğitimci Algıları Ölçeği”(KESDEİEAÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın alt problemlerine yanıt bulmak amacıyla elde edilen eğitimci algıları ortalama ve frekans hesaplarıyla çizelgeleştirilmiş, sonra MANOVA, puan ortalamalarının karşılaştırılmasında Wilks Lamda(^) ve ANOVA tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, Kosova Eğitim Sisteminde Din Eğitimine İlişkin Eğitimci Algıları Ölçeği'nin“Din Eğitimi Dersinin Gerekliliği”faktörüne ilişkin tüm maddelerine eğitimciler en çok“Tamamen Katılıyorum”düzeyinde yanıt vermiştir. Kosova eğitim sisteminde din eğitimine ilişkin eğitimci algıları yaş, dini inanç, etnik köken ve aylık gelir düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir fark gösterirken, buna karşın cinsiyet değişkenine göre ise anlamlı bir fark göstermemiştir. Araştırmadan elde edilen yüz yüze görüşmelerden elde edilen bulgulara göre, Kosova'nın din öğretim sistemine yönelik sorunlarının temelinde Kosova eğitim sisteminde din eğitimi dersinin olmamasıdır. Bu sorun, Eğitim Bakanlığı tarafından çözülebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to identify what perceptions and thoughts of pedogoues are about the necessity of religious education in the education system of Kosovo and whether these perceptions vary significantly by age, sex, religious belief, ethnicity and monthly level of income or not. Out of descriptive research methods general screening model has been chosen as research model. Research in March-April and interview with managers took place in September 2012.Prizren and Pristina cities, Gra?anica, ?trpce and Mamuşa municipalities and form masters, branch teacher,headmasters and deputy principals (351 pedogoues) who work in villages of those accommodation units,managing directors of ?trpce (10 managers) 361 participants in total have formed the study group of this research.Data collection tool has been developed by researcher.Data,was acquired by using“Scale Of Pedogogue Perceptions of Religious Education In The Education System Of Kosovo”(SPPRREESK). Those acquired pedogoue perceptions have been scheduled by alligation and frequency counts in order to solve sub-problems of the research and have been analysed by Wilks Lamda (^),MANOVA and ANOVA methods in comparing point averages. According to the findings of the research, pedogoues at most responded at a level of“Fully Agree”to all clauses regarding“Necessity Of Religious Education”factor of Perceptions Of Pedogogues Regarding Religious Education In The Education System Of Kosovo. On one hand, perceptions of pedogogues regarding religious education in the education system of Kosovo vary significantly by age, religious belief, ethnicity and monthly level of income on the other hand they do not vary by age factor. Results of the face to face interviews show that not having religious education lesson in the education system of Kosovo is the root of the problems regarding religious teaching system. This problem can be solved by Ministry of Education.