The attitudes of learners of english towards culture teaching in language classes
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yabancı dil derslerinde kültür öğretimine karşı tutumları
  1. Tez No: 358323
  2. Yazar: SONGÜL UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA DENEME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin dil derslerinde kültür öğretimine karşı tutumlarını ortaya koymaktır. Buna ek olarak, öğrencilerin cinsiyet, bölüm, sınıf, uyruk ve yurtdışında bulunma durumlarının tutumları üzerindeki rolü incelenmiştir. Bu çalışma için anket planı kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları, 2012-2013 Akademik Yılı?nda Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu?nda öğrenim gören 320 Bankacılık ve Turizm İşletmeciliği & Otelcilik bölümü öğrencileridir. Bu çalışmanın veri toplama aracı olarak çoktan seçmeli sorulardan ve 5 maddeli ölçekten oluşup Çalışkan (2009) tarafından uyarlanan anket kullanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 17.0 programı ile istatistiksel açıdan analiz edilmiştir. Sonuçlar, Bankacılık ve Turizm İşletmeciliği & Otelcilik bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin dil derslerinde kültürel öğelerin öğretilmesine karşı olumlu bir tutum sergilediklerini göstermiştir. Ayrıca, öğrencilerin cinsiyetleri ve sınıfları göz önünde bulundurulduğunda kültür öğretimine bakış açıları arasında istatistiksel olarak önemli bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak, öğrencilerin kültür öğretimine karşı tutumlarında, bölümleri, uyrukları ve yurtdışında bulunma durumları açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak, bu çalışma ile İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin dil derslerinde hedef kültürü öğrenmek istedikleri sonucuna varılmıştır. Bu sebeple, İngilizce öğretmenlerinin ders içeriklerini gözden geçirmelerinin ve kültürel ögeleri ders içeriklerine eklemelerinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate whether students who are learning English as a foreign language (EFL) hold a positive or negative attitude towards culture teaching in language classes. Besides, it is aimed to inspect whether students? department, gender, grade, nationality and abroad experience have an impact on their attitude. Survey design was implemented for the study. The participants of the study were 320 undergraduate students of Banking and Tourism & Hotel Management Departments at The School of Applied Sciences, Trakya University in 2012-2013 Academic Year. In the study, a questionnaire comprising both multiple choice questions and a 5- point likert scale which was adapted by Çalışkan (2009) was used as the data collection instrument to assess students? attitudes towards culture teaching. The data collected was statistically analyzed by SPSS 17.0. The results revealed that, students of Banking and Tourism & Hotel Management Departments held a positive attitude towards the inclusion of cultural content in language classes. The results also indicated that there was a statistically significant difference between the perceptions of the students depending on their gender and grade. However, no significant difference was found in students? attitudes in terms of their department, nationality and abroad experience. Consequently, this study highlighted that students want to learn target culture in their language classes. Therefore, it might be beneficial for the instructors of English to reassess their curriculum in respect of adding cultural components to their course content.