Türkiye?nin Avrupa Birliği entegrasyon sürecinde yasa dışı göç ve mülteci sorunları
Issues of illegal immigration and refugee in Turkey through European Union integration process
- Tez No: 358329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHA MUSAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yüzyıllar boyunca insanlar zulüm, silahlı çatışma ve şiddet olayları yüzünden yurtlarını ya da içinde yaşadıkları toplulukları terk etmek zorunda kalmışlardır. Bununla birlikte hükümetlerin, orduların ya da isyancı hareketlerin dünyanın her yerinde siyasal ve askeri amaçlarına ulaşmak için büyük insan topluluklarını göçe zorlama yöntemine başvurdukları bilinen bir gerçektir. Tüm bu gerçekler milattan önceki yıllara kadar dayanmaktadır. Ancak gelişen sanayi, teknolojik gelişmeler, ekonomik olarak belli başlı ülkelerin büyümesiyle, 20. yüzyılın başlarında göç kavramı çok değişik boyutlar kazanmış, mültecilik ve sığınmacılık kavramları ortaya çıkmıştır. Sosyal ve siyasal olguların etkisi ile ortaya çıkan bu kavramlar, ülkemizin Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki bölgede ulaşım güzergahları üzerinde olmasından ve komşu ülkelerde savaş ve istikrarsızlık durumlarının yaşanmasından dolayı ülkemizi yakından ilgilendirmekte ve bu anlamda Türkiye çok kritik bir noktada bulunmaktadır. Tüm bu nedenlerle çalışmada mültecilik, göç, yasa dışı göç ve insan ticareti gibi konuların uluslar arası hukuktaki yeri ve Birleşmiş Milletler' in bu sorunlar ile çalışmaları incelendikten sonra Avrupa Birliği üye ülkelerinin konu ile ilgili yaklaşımları ile AB üyeliği sürecinde Türkiye?nin yapması gerekenler ve şuan ulusal mevzuatta uygulananlar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
For centuries, people have to leave their homelands and the societies they live in due to persecution, armed conflicts and violence. Moreover, it is a well-known fact that around the world governments, armies or rebelling movements force large communities to migrate in order to achieve their political or military aims. All these facts date back to years before common era. Nevertheless, the term migration acquired new dimensions; the concepts of refugee and asylum seeker came up at the beginning of the 20th century with the developing industry, technological advancements and with the fact that certain countries came to the forefront with their economical growth. These concepts that came forward with the influence of social and political phenomena are a particular concern to our country since it is on the transportation routes at the area among Asia, Europe and Africa continents and since there are war and instability in the neighbouring countries; thus Turkey is situated in a highly critical position Due to these reasons, firstly the parts of being refugee, immigration, illegal immigration and human trafficking in international law are examined and the works of United Nations regarding these issues are also checked over and then the approaches of European Union?s member countries regarding this matter, finally Turkey?s responsibilities through European Union membership process and current practices of national legislation are examined.