Bilgisayar oyunlarının ilköğretim birinci kademe öğrencilerinin saldırganlık düzeylerine etkisinin incelenmesi
The effect of the computer games on elementary students? level of aggression
  1. Tez No: 358328
  2. Yazar: YAKUP BURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu araştırmada bilgisayar oyunlarının ilköğretim birinci kademe öğrencilerinin saldırganlık düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın örneklemi Edirne İl Müdürlüğü?ne bağlı farklı sosyo-ekonomik düzeyi temsil eden 9 resmi ilköğretim okulunda öğrenim gören 4. sınıf ve 5. sınıf olmak üzere toplam 484 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada öğrenciler, aileler ve bilgisayar oyunu oynamaya ilişkin durumları hakkındaki bazı genel bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacılar tarafından hazırlanan ?Genel Bilgi Formu? ve öğrencilerin saldırganlık düzeyini belirlemek amacıyla ?Buss ve Perry tarafından hazırlanan (2000) ve Can (2002) tarafından Türkçe?ye uyarlanan ?Saldırganlık Düzey Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan Genel Bilgi Formu ile toplanan verilere ilişkin frekans, yüzdelik ve ortalama dağılımları bulunmuş, veri analizinde; Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız Grup t-Testi, tekniklerinden yararlanılmıştır. Varyans analizi sonucunda, farkların kaynağını belirlemek amacıyla LSD testi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Levene Testi ile kontrol edilmiş ve normal dağılıma uygun olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; ilköğretim birinci kademedeki öğrencilerin saldırganlık düzeyleri; yaş, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, doğum sırası, ebeveynlerinin birlikte yaşama ve/veya hayatta olma durumlarına, anne ve baba öğrenim durumlarına göre anlamlı düzeyde farklılık bulunmazken, öğrencilerin cinsiyetlerine göre anlamlı düzeyde farklılık saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ilköğretim öğrencilerinin şiddet içerikli bilgisayar oyunları oynama düzeyleri yükseldikçe saldırganlık düzeylerinin de arttığı belirlenmiştir. Ayrıca ilköğretim birinci kademedeki öğrencilerin saldırganlık düzeylerinde; şiddet içerikli olan /olmayan bilgisayar oyunu oynama ilişkisi anlamlı düzeyde bir ilişki belirlenirken, günlük bilgisayar oyunu oynama sürelerine, bilgisayarı öğrencilerin bilgisayarı oyun amaçlı kullanma düzeylerine, bilgisayar oyunlarına ulaşma mekânına bilgisayar oyunu oynama yıllarına ve şiddet içerikli bilgisayar oyunu oynayıp oynamamalarına göre anlamlı düzeyde bir farklılık olduğu, ancak ebeveynlerin bilgisayar oyunu oynama konusunda kural koyup/koymamalarına göre anlamlı düzeyde bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of the computer games on elementary students? level of aggression. The sample of the correlational study consisted of a total of 484 4th and 5th graders representing different socio-economic status from 9 state-funded elementary schools run by Edirne Provincial Directorate. In this study, `general information form? was used to obtain information about status of the students? playing computer games, general information about parents and students. Additionally, to determine the agression level `Aggression Questionniare? which was developed by Buss and Perry (2000) and adapted by Can (2002) to Turkish was used. Frequency, percentage, and mean distrubutions of the data collected with General Information Form were found; in data anaylsis, Pearson Product Moment Correlation Technique, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) , and the Independent Group t-test, techniques were used. As a result of analysis of variance (ANOVA), LSD test was used in order to determine the source of differences. Compliance of the data with the normal distribution was checked by using Levene Test and found to be normally distributed. According to results, there was no significant difference of elementary students? aggression level by age, grade, number of siblings, birth order, and parents? status of living together and / or being alive; on the other hand, there was a significant difference by gender. According to the results, as elementary students? level of playing violent computer games increased, level of aggression increased. Additionally, elementary students? level of aggression was significantly correlated with playing violent/non-violent computer games. There was a significant difference on aggression level by daily duration of playing computer games, levels of using computer for game-purpose, the venue of playing computer games, years of playing computer games, and whether or not playing violent computer games. However, there was no significant difference on aggression levels by parents? whether or not setting a rule about playing computer games.