Türkiye'de ve Kore'de ay takvimine göre kutlanan bayramlar ve karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the festivals celebrated according to the lunar calendar in Turkey and Korea
- Tez No: 358440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KÖROĞLU TÜRKÖZÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bir toplumun maddi ve manevi alanda ortaya koyduğu eserlerin tümü kültür olarak adlandırılır. İnsan topluluklarının yaşamış oldukları olaylar, edinmiş oldukları birikimler en doğru şekilde dil üzerinde durularak öğrenilebilir. Kore; Uzak Doğu'nun karakteristik özelliklerini taşıyan gelişmiş bir ülke olarak bilinir. Kore kültürü yakın komşuları Çin ve Japon kültüründen etkilenmiştir. Kore köklü ve zengin bir tarihe sahiptir. Bütün bunlar Kore kültürünün ve Kore dilinin kelime zenginliğinin oluşumunda önemli etkiye sahiptir. Kore topraklarında yıllar boyunca yaşanan acı tatlı pek çok olay, Kore Halkının sosyal açıdan yakınlaşmasında etkili olmuştur. Toplumun bütünü tarafından özel kabul edilen ve ortak bir heyecanla kutlanan pek çok özel gün vardır. Bu özel günler genelde ay takvimine göre kutlanır. Bu günlere özel kıyafetler giyilir, bu günlere has yemekler hazırlanır, oyunlar oynanır, tören ve selamlamalar yapılır. Türkiye'de Kore gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, zengin ve köklü bir kültüre sahiptir. Türk milleti olarak ortak bir heyecanla kutlanan ve özel kabul edilen pek çok özel gün vardır. Türkiye'de takvim sistemi olarak miladi takvim kullanılmakla birlikte, dinî konularda ay takvimini esas alan hicrî takvim kullanılır. Kandil Geceleri, Ramazan ve Kurban Bayramları, Türkiye'de ay takvimine göre kutlanan ve çeşitli etkinliklerle kutlanan özel günlerdir. Muharrem ayında da özel etkinlikler yapılır. Bu çalışmada, Türkiye ve Kore'de ay takvimine göre kutlanan özel gün ve bayramlar detaylı olarak anlatılmıştır. Çalışma kapsamında, Türkiye ve Kore'de kutlanan bu bayramlarla ilgili âdet, gelenek ve görenekler ile kutlama şekillerinin karşılaştırmalı analizi yapılmış, bu iki ülke kültürü arasındaki benzer inanç ve uygulamalar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture is the sum of material and moral products of a society. The experiences human beings have and the savings they make can be most effectively understood through an emphasis on languages. Korea is known to be a developed country with characteristic traits of the Far East. Korean culture has been highly influenced by its neighbours like Chinese and Japanese cultures. Korea has a deep-rooted, rich history. All these aspects have a significant effect on the Korean culture and the richness of Korean language. Many good and bad experiences the Korean territory has had for ages have been of great help in the Korean public's establishment of intimate ties. There are many special occasions recognized by the whole public and celebrated with great joy and excitement. Such occasions are generally celebrated according to the lunar calendar. In these occasions, people wear special clothes, cook special meals, play games and hold ceremonies and greetings. Like Korea, Turkey has a rich and deep-rooted culture that has served to several civilizations. There are several particular dates which are regarded to be special and thus, celebrated with a shared enthusiasm. In Turkey, in addition to the Gregorian calendar which is used as a calendar method, for the religious occasions, Mohammedan calendar, which is based on the lunar calendar, is also used. The events during the holy Muharrem month, the Blessed Night, Ramadan and Kurban Bayrams are among various special occasions that are celebrated according to the lunar calendar in Turkey. In this study, the holidays, special occasions and Bayrams celebrated according to the lunar calendar in Turkey and Korea have been dealt with detail. Within the context of this study, customs and traditions about the celebration modes related to these occasions have been analyzed in comparison, and similar beliefs and practices in the two cultures have been identified.