İnşaat sözleşmelerinden kaynaklanan gelir ve maliyetlerin Türk vergi mevzuatı ve Türk Muhasebe Standartları (TMS) açısından karşılaştırılması ve muhasebe uygulaması
Comparison of revenue and cost resulting from construction contracts between Turkish Tax Law and Turkish Accounting Standards and an implementation
- Tez No: 412382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı ülkemizde özel vergilendirme rejimine tabi tutulan yıllara yaygın inşaat ve onarım faaliyetlerine ait özellik arz eden durumların incelenmesidir. Bu kapsamında çalışmamızda inşaat faaliyetleri karşılığında düzenlenen inşaat sözleşmelerinden kaynaklanan gelir ve maliyetlerin Türk Vergi Mevzuatı ve Türkiye Muhasebe Standartları kapsamında incelemesi yapılarak aradaki benzerlikler ve farklı olan uygulamalar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Mevcut vergi uygulamalarımız ile TMS uygulamaları arasındaki en önemli farklılığın inşaat sözleşmelerinden kaynaklanan gelir ve maliyetlerin muhasebeleştirme döneminde ve dönemsel bazda muhasebeleştirilen tutarlarında ortaya çıktığı görülmüştür. Vergi uygulamalarımıza göre gelir ve maliyetler işin tamamlandığı hesap döneminde finansal tablolarda raporlanırken, TMS uygulamalarına göre ise her hesap döneminde işin tamamlanma oranı dikkate alınarak tahmini olarak hesaplanan gelir ve maliyetler finansal tablolarda raporlanmaktadır. Mevcut her iki uygulamada da işin bitim tarihi itibarıyla beyan edilen kar tutarının değişmediği görülmüştür. TMS uygulamalarının bu açıdan muhasebenin dönemsellik ilkesine uygun olarak raporlama sağladığı için finansal tablo kullanıcılarına işletmenin mali durumu hakkında daha gerçekçi bilgiler sunduğu görülmektedir. Bu nedenle vergi uygulamalarımız ile standartlar arasındaki uygulama farklılıkların giderilmesinin sektöre ait bilgilerin doğru değerlendirilmesi ve yorumlanması açısından faydalı olacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : İnşaat, Taahhüt, TMS 11, İnşaat Sözleşmeleri, Vergi Mevzuatı
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the characteristics of the construction and reparation activities of the years that are subject to special tax regime in our country. In this sense, the income and expenses arising out of the construction contracts regulated in return for the construction activities will be examined in the scope of the Turkish Tax Legislation and Turkish Accounting Standards and the similarities and differences will be addressed. It has been observed that the most important difference between the current tax applications and Turkish Accounting Standards arises in the accounting period of the income and cost and amounts accounted on period basis. According to our tax applications, while income and expenses are reported to the financial statements at the accounting period when the work has been completed, according to the Turkish Accounting Standards, income and costs calculated approximately considering the rate of completion at each account period are reported at the financial statements. It has been seen that profit amount stated at the completion date of the work does not change at the current two applications. It has been observed that Turkish Accounting Standards applications provide more realistic data about the financial status of the business organization to the financial statement users for they report according to the periodicity concept of the accounting. For that reason, it has been considered that eliminating the difference of applications between the tax applications and standards will be useful for the correct evaluations and interpretation of the data with regard to the sector. Key Words : Construction, Contract, Turkish Accounting Standards 11, Construction Contracts, Tax Legislation