Dede Korkut Kitabı'nda toplumsal değer algıları
Perceptions of social value in the book of Dede Qorqud
  1. Tez No: 358537
  2. Yazar: BARIŞ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Her toplumda millî hafızaya kazınan edebî eserler vardır. İşte, Dede Korkut Kitabı da Türk milleti için bu noktada bulunan nâdide eserlerdendir. Dede Korkut Kitabı on iki hikâyeden oluşmaktadır. Hikâyeler birçok maddi ve manevi değeri içinde barındırır ve bu yönüyle zengin bir kaynak durumundadır. Bu kaynaktan birçok alanda faydalanmak mümkündür. Bu çalışmada,“Din ve ahlâk eğitiminde Dede Korkut Hikâyeleri'nden nasıl yararlanabiliriz?”sorusunun cevabını aranmaktadır. Hikâyeler ve konu ile ilgili kitap ve makale gibi çeşitli yayınlar titizlikle incelenmiştir. İlk olarak, konuyla ilgili bazı temel bilgiler verilmiştir. Ardından hikâyelerden elde edilen bulgular tasnif edilip yorumlanmıştır. Sonraki bölümde eğitimde edebi eserlerin kullanımı ele alınmış ve hikâyeler üzerinden örneklendirmeler yapılmıştır. Son bölümde çıkarılan sonuçlar değerlendirilerek çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In every society, there are literary works, which is etched in the national memory. Here are The Book of Dede Qorqud for Turkish nation at this point, are among the rarest. The Book of Dede Qorqud consists of twelve stories. Stories contains many material and spiritual value and it is a rich source of this aspect. Possible to benefit from this source in many areas. In this study,“How can we profit by The Book of Dede Qorqud in religion and morality education?”sought the answer to the question. Stories and various publications such as books and articles on the subject carefully examined. First, given some basic information on the subject. Then, the findigs were classified and interpereted. The use of literary works in education is discussed in the next section and stories were sampling on this subject. In the last section, conclusions are evaluated and various proposals have been made.