Havayolu ile taşınan yolcuların ölümünden veya yaralanmasından doğan hukuki sorumluluk
Liability of air carrier in case of death or bodily injury of passengers.
- Tez No: 358580
- Danışmanlar: PROF. DR. MERTOL CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ORBAY ORTAÇ, Nurdan. Havayolu ile Taşınan Yolcuların Ölümünden veya Yaralanmasından Doğan Hukuki Sorumluluk, Doktora Tezi, Ankara, 2013. Bu çalışmada, havayolu ile taşınan yolcuların ölümünden veya yaralanmasından doğan hukuki sorumluluk konusu incelenmiştir. Üç ana bölümden oluşan tezin havayolu ile yolcu taşıma sözleşmesi ana başlıklı ilk bölümünde öncelikle bu sözleşmenin unsurları ve tanımı tespit edilmeye çalışılmıştır. Aynı bölümde ayrıca havayolu ile yolcu taşıma sözleşmesinin hukuki niteliği, tarafları ve şekli hakkında da açıklamalar yapılmıştır. İkinci bölüm ise taşıyıcının yolcuları sağ ve salim taşıma yükümlülüğüne ayrılmıştır. Bu bölümde önce anılan yükümlüğün öngörülme sebebi ve düzenleniş şekli tespit edilmiş; daha sonra yükümlülüğün ihlali neticesini doğuran haller ile taşıyıcının yolcunun ölümünden veya bedensel bütünlüğünün ihlalinden doğan akdi sorumluluğuna ilişkin esaslar ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Son bölümde ise ön ödeme müessesesi ile sorumluluk davası konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ORBAY ORTAÇ, Nurdan. Liability of Air Carrier in Case of Death or Bodily Injury of Passengers , Doctoral Thesis (Ph. D. Dissertation), Ankara, 2013. In this dissertation, the legal liability of air carrier in case of death or bodily injury of passengers is examined. This dissertation consists of three mail chapters and in the first chapter which is mainly headed as“Contract of Carriage by Air of Passenger”, the elements and definition of this contract is examined. Also the legal characteristic, parties and form of contract of carriage by air of passenger are explained in the same chapter. The obligation of carrier to healthfully and safety transport passengers is considered in the second chapter. First of all, the reason and configuration of the obligation is determined, in this chapter, afterwards the circumstances that lead in the infringement of this obligation and the principles of the contractual liability of air carrier in case of death or infringement of bodily integrity are evaluated. In the final chapter, the advance payment concept and liability case are examined.