Sayıştay'ın düzenlilik denetiminin incelenmesi ve Türkiye'de uygulanabilirliğinin analizi
Review on the regularity audit of the Court of Accounts and analysis of applicability in Turkey
- Tez No: 358623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR LÜTFÜ EJDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, uluslararası standartlar ve ülke uygulamaları bağlamında, düzenlilik denetiminin tanımının yapılması, mahiyet ve usulünün anlatılması, Ülkemiz uygulamasında karşılaşılan sorunların ortaya konulması ve bu sorunlara karşı çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın gerçekleşmesinde yerli ve yabancı kaynak araştırması yapılmıştır. Bu kapsamda, Sayıştay Başkanlığı Kütüphanesinden, üniversite kütüphanelerinden, denetimle ilgili yerli ve yabancı kurum ve kuruluşların internet sitelerinden yararlanılmış, denetim paydaşlarının fikirlerinden istifade edilmeye çalışılmıştır. Öte yandan düzenlilik denetimi ile mali denetimin eş anlamlı olarak kullanılıyor olmasından dolayı, mali denetime ilişkin kaynaklardan faydalanılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde düzenlilik denetimi ve ilgili kavramlar izah edilmeye çalışılmış, üçüncü bölümde T.C. Sayıştay'ı anlatılmış, dördüncü bölümde uluslararası uygulamalara değinilmiş ve son bölümde de bu bilgiler ışığında değerlendirmeler yapılmıştır. Neticede T.C. Sayıştay'ı tarafından yapılan mali denetimin, uluslararası standartlara yakınsatılması çabası, ülkemizde mali hesap verebilirliğin sağlanması ve demokrasimizin gelişmesi açısından önemli bir adım olarak değerlendirilmiştir. Bu sebeple tezde değinilen sorunlara rağmen, birçok gelişmiş ülkede olduğu gibi ülkemizde de uluslararası standartlar doğrultusunda, düzenlilik denetiminin uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to define the regularity audit and explain its nature and procedure in the context of the international standards and national practices, to introduce the problems faced during their implementation in our country and to suggest solutions for these problems. Domestic and foreign corpus research was performed during the realization of the study. Within this scope, the library of the Court of Accounts, university libraries and websites of domestic and foreign institutions and organizations related to auditing were benefited from, and the opinions of the auditing stakeholders were taken into account. Furthermore, the sources on financial auditing were used since the regularity audit and the financial audit are regarded as synonyms. In the second chapter of the study, the definitions on regularity audit and related concepts have been given while in the third chapter, Court of Accounts of the Republic of Turkey is introduced. In the fourth chapter, the international practices are addressed and in the last chapter, evaluations have been made in the light of the given information. In the conclusion, the efforts for the convergence of the financial audit performed by the Court of Accounts of the Republic of Turkey have been regarded as an important step for ensuring financial accountability in our Country and improving our democracy. For this reason, it has been concluded that, despite the problems mentioned in the study, regularity audits may be implemented in our country in line with the international standards, just like in many developed countries.