Diğer eşin rızasına bağlı hukuki işlemler
The legal acts bound to the consent of the other spouse
  1. Tez No: 358624
  2. Yazar: AYBİKE TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HURİYE REYHAN DEMİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
01.01.2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sy. Türk Medenî Kanunu hükümleri ile Aile Hukuku alanında önemli değişiklikler getirilmiş olmasına rağmen doktrinde, diğer eşin rızasına tabi olan hukuki işlemlere ilişkin çalışmalara son derece az yer verilmiştir. Her ne kadar literatürde aile konutuna ilişkin sınırlamaların incelendiği çalışmalar mevcut olsa da, kanun koyucunun 4721 sayılı kanun ile getirdiği sınırlamaların tamamının bir arada incelendiği detaylı bir çalışmaya rastlanmamaktadır. Çalışmamızda yer verilen hukuki işlemler, MK md. 194 hükmünde öngörülen aile konutuna ilişkin işlemler, BK md. 584 hükmünde öngörülen kefalet sözleşmesi, MK md. 199 hükmünde öngörülen eşlerden birinin belirli bir malvarlığı değeri üzerinde mahkeme kararıyla tasarruf yetkisinin sınırlandırılması ve yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimine ilişkin olarak MK md. 223/II hükmünde öngörülen eşlerin paylı mülkiyet konusu maldaki paylarına ilişkin hukuki işlemleridir. Tez hazırlanırken konuyla doğrudan ve dolaylı olarak ilgili bulunan tüm eserler taranmaya çalışılmıştır. Bunun dışında, konuyla ilgili Türk ve yabancı mahkeme kararları incelenmiş, konunun uygulamada ne tür uyuşmazlıklara neden olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Kanunun diğer eşin rızasının varlığını aradığı işlemlerde rızanın kapsamı her bir işlem için farklılık arz etmektedir. Bu sebeple her bir işlemde rızanın hukuki niteliği ve sonuçları ayrı ayrı incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
Altough the provisions of Turkish Civil Code numbered 4721 which went into effect in 01.01.2002 made significant changes in Domestic Relations, studies in the doctrine about the legal acts bound to the consent of the other spouse were insufficient. In spite of the fact that there are some studies examining the restrictions for family residences, we fail to see any detailed work which covers the restrictions the legislator made with the law numbered 4721. The legal acts in our work are about the acts for the family residences which are manifested by Civil Code article 194, the surety bond contracts emerging from the provisions of Obligations Codes article 584, the restriction verdict of the court (by Civil Code article 199) for one of the spouses' possession of spesific assets and the legal acts concerning the spouses' shared property possession and their share in the property which are set forth by Civil Code article 223/II provision about the acquired property participation regime which is a legal matrimonial regime. While the thesis is being written, the main concern was to scan all works directly and indirectly related to our subject, as much as possible. Apart from that, rulings of the Turkish and foreign courts regarding the main subject are examined and it's aimed to exhibit what kind of diversities may occur in practice. In the acts that the law asks for the consent of the other spouse, the extent of the consent differs for every respective case. Therefore, it's essential that the attribution of the consent and its outcomes to be inspected separately.