Nesneye dayalı dizge geliştirme yöntemi : modelleme tekniği
  1. Tez No: 35863
  2. Yazar: UĞUR KIZILÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ŞENGOMCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmanın amacı, yazılım mühendisliğinde yazılım özgelerini geliştirmekte çıkan sorunları çözmeye aday yazılım geliştirme yöntemlerinden biri olan Nesne Modelleme Tekniğini (Object Modelling Technique) incelemektir. Nesne Modelleme Tekniği (NMT) bir nesneye dayalı yazılım geliştirme yöntemidir ve nesneye dayalı kavramları kullanmaktadır. Diğer yazılım geliştirme yöntemleri kısaca tanıtılıp Nesne Modelleme Tekniğinin farkları anlatılmıştır. Nesne Modelleme Tekniği nesneye dayalı dizge geliştirme sürecinde çözümleme ve tasarım aşamasında kullanılan bir simgeyi tanıtmaktadır. Nesne Modelleme Tekniğinde, gerçek yaşamdaki dizgenin öğeleri, nesneler şeklinde soyutlanır ve dizge akışı nesneler arası ilişkiler ve hareketler şeklinde tanımlanır. Nesne Modelleme Tekniği nesneleri tanımlamak için Nesne Model, nesnelerin durumlarını tanımlamak için Dinamik Model, dizge akışını ve işlevlerini tanımlamak için İşlevsel Model yapılanın kullanır. NMT, bu modelleri geliştirmek için özel bir simge kullanmaktadır. Nesne Modelleme Tekniği, dizge geliştirme sürecini dört asamaya böler : Çözümleme, dizge tasarım, nesne tasarım ve gerçekleştirme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The project presents Object Modelling Technique (OMT). OMT solves problems of developing a software system. OMT is a object-oriented software development method and uses object oriented concepts. This project presents other software development methods and dtffrence between OMT. During developing a software, OMT presents a special notation in analysis and design phase, in OMT methodology, real world is abstracted by software objects, relations and interactions between objects shows the system flow. OMT uses object model for identifiying objects, dynamic model for describing states of objects and functional model for describing the system flow and functionality. OMT, uses a special notation for developing these models. OMT divides software development process into four phase : Analysis, system design, object design and implementation.