Sivil toplum örgütleri gönüllü yönetimi yaklaşımları ve sosyal girişimcilik gönüllü yönetimi modeli önerisi
Volunteer management approaches for non-governmental organisations and volunteer management model proposal for social entrepreneurship
- Tez No: 358642
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tezin amacı, gönüllü yönetiminin kar amacı gütmeyen örgütlerin yönetim organizasyonundaki yerini tanımlamak ve Türkiye'deki sivil toplum örgütlerinde henüz çoğunlukla benimsenmemiş ve bir sisteme dönüştürülmemiş olan gönüllü yönetim yaklaşımlarını, önemini ve sosyal değer oluşturacağı fikrini ortaya koymak, akabinde gerekliliği vurgulanan gönüllü yönetiminin sosyal girişimlerin yapı ve önceliklerine uygun modeli sunmaktır. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde; ilk olarak sivil toplum örgütü kavramı ve sosyal girişimcilik projeleri ile ortak noktaları; ikinci olarak gönüllü yönetimi kavramı, yaklaşımları, program ve üyelik yönetimi modelleri; son olarak da sosyal girişimcilik kavramsal boyutu ve gelişimi incelenmiştir. Çalışmanın araştırmaya yönelik bölümünde ise, nicel ve nitel veri toplama yöntemlerinin, veri analizinin bir arada olduğu karışık yöntemler deseni, karışık araştırma yöntemlerinden de sıralı açıklamalı desen kullanılmıştır. Nitel veriler Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nda gerçekleştirilen yüz yüze görüşme, gözlem ve kaynak inceleme yöntemleriyle elde edilmiş; nicel veriler ise literatür ve nitel araştırma örneklemi üzerinden oluşturulan 20 soruluk anket ile sağlanmıştır. Veri analiz sonuçlarına göre, sosyal girişimlerin yapısına uyum gösteren STÖ yapılanmaları olduğu, bu örgütlerin gönüllü yönetimi modeli olan program yönetimi aşamalarının sosyal girişimler için değer yarattığı ve bu yaklaşım üzerinden sosyal girişimler için gönüllü yönetimi modelinin geliştirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is, identifying the place of volunteer management in the management structure of non-governmental organisations; then clarifying its approaches, the importance and the fact that volunteer management approaches create social value; sugggesting the volunteer management model which is suitable for the structure and priorities of social entrepreneurship. At the notional stage of this study; in the first chapter, the notion of civil society and the common points with social entrepreneurship has been examined. In the second chapter, the notions of vounteerism and volunteer management, its approaches, programme and membership management models has been presented. And in third chapter, the consept and progress of social entrepreneurship has been studied. In the section which is directed to implementation, the mix method research design in which there are both quantitative and qualitative data collection and data analysis has been used. Among the mix methods, the sequential explanatory design has been choosen. The qualitative data has been gathered by face-to-face meeting, observation and resource investigation in Educational Volunteers of Turkey Foundation. The quantitative data has been acquired by the questionnarie which was created by the sample and literature, including 20 statements. According to the results of data analyses, it has been suggested that there are non-governmental organisations resembling the social enterpreneurship structures, the volunteer management stages of these NGOs create social value for social enterpreneurship projects and it is possible to create a volunteer management model for social entrepreneurs through these models.