Borsaya kote halka açık şirketlerin uluslararası finansal raporlama standartları algısı üzerine ampirik bir çalışma
An empirical study of the perceptions of listed public companies on international financial reporting standarts
  1. Tez No: 358641
  2. Yazar: MUSTAFA GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma borsaya kote olmuş halka açık şirketlerdeki muhasebe meslek mensuplarının UFRS algılarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini; borsaya kote olmuş reel sektörde faaliyet gösteren şirketlerdeki muhasebe meslek mensupları oluşturmaktadır. Muhasebe meslek mensuplarına 5'li Likert ölçeği ile hazırlanan anket uygulanmıştır. Hazırlanan anket 282 şirketteki muhasebe meslek mensubuna e-mail yoluyla gönderilmiş ve bu anketlerin 127'si katılımcılar tarafından cevaplandırılmıştır. Anket sonuçları SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılarak test edilmiştir. Sonuçların, Kolmogorov – Smirnov Z Testi sonucunda normal dağılıma sahip olmadığı görülmüş ve buradan hareketle sonuçlar parametrik olmayan verilere uygulanan Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testi aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak katılımcıların, UFRS'leri önceki standartlara göre daha kaliteli finansal raporlama standartları olarak algıladıkları ve UFRS uygulamasının sermaye piyasasına olumlu katkı sağladığını düşündükleri tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : UFRS, UFRS Algısı, Borsaya Kote Şirketler, Muhasebe Meslek Mensupları, Finansal Raporlama
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the IFRS perceptions of accounting professionals in listed public companies. Sample space of the study consists of accounting professionals in companies which are active in reel sector. The prepared 5 point likert scale surveys have been sent to accounting professionals in 282 companies and 127 of those surveys have been responded. Survey results have been tested by using SPSS 20.0. After applying the Kolmogorov – Smirnov Z Test, the results have not distributed normally; thus the results have been tested by using Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test which are commonly applied to non-parametric data. As a result of this study, the finding is that the respondents perceive IFRS as more qualified financial reporting standarts compared to the previous standarts and they consider that IFRS contribute to the capital market. Key Words : IFRS, IFRS perception, Listed Companies, Accounting Professionals, Financial Reporting