Uluslararası spor organizasyonlarının sosyal, kültürel ve ekonomik etkileri: 2013 Mersin XVII. Akdeniz Oyunlarına yönelik bir uygulama
Social, cultural and economic effects of the international sports organizations: A study on 2013 Mersin XVII. Mediterranean Games
  1. Tez No: 358644
  2. Yazar: CEMAL ERSİN SİLİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, uluslararası spor organizasyonlarının düzenlendiği şehre sosyal, kültürel ve ekonomik etkilerini belirlemektir. Bu sebeple Olimpiyat Oyunları'ndan sonra Dünya'nın en önemli spor faaliyeti olarak kabul edilen Akdeniz Oyunları örnek olarak seçilmiştir. Akdeniz Oyunları'nın örnek olarak seçilmesinde oyunların 2013 yılı içerisinde gerçekleştirilen en önemli spor etkinliği olması ve bu organizasyonun da Türkiye'de olması etkili olmuştur. Araştırmanın amaçlarını gerçekleştirmek için Jie ve Yan (2010) tarafından geliştirilen Mega Organizasyon Etkisi Ölçeği'nin (Mega Event Impact Scale) kullanılmasına karar verilmiştir. Ölçekte yer alan ifadelere faktör analizi yapılarak sosyal, kültürel ve ekonomik ifadeler yedi alt boyuta ayrılmıştır. Bu boyutlar; ekonomik yararlar, turistik tesisler, uluslararası tanıtım, ekonomik maliyetler, çevresel ve kültürel koruma, sosyal ve çevresel problemler, kültürel değişim olarak ifade edilmiştir. Çalışmanın evrenini Mersin'de yaşayan yerel halk oluşturmaktadır. Evren içerisinden örneklem büyüklüğü ± 0.05 örnekleme hatası ile 384 olarak belirlenmiştir ve yerel halka 452 adet anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, ''yüzde'', ''frekans'', ''bağımsız örneklemler için t- testi'', ''tek faktörlü varyans (Anova) analizi'', ''Tukey (HSD) testi'' ve ''korelasyon'' analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Akdeniz Oyunları'nın ekonomik yararlar boyutu ile araştırmaya katılan yerel halkın meslek, gelir durumu ve Mersin'de ikamet ettikleri yıl durumları; turistik tesisler boyutu ile yerel halkın meslek ve gelir durumları; uluslararası tanıtım boyutu ile yerel halkın cinsiyetleri; çevresel ve kültürel koruma boyutu ile yerel halkın yaşları; sosyal ve çevresel problemler boyutu ile yerel halkın gelir durumları arasında farklılık tespit edilmiştir. Fakat, ekonomik maliyetler boyutu ve kültürel değişim boyutu ile yerel halkın bireysel özellikleri arasında herhangi bir farklılık bulunmamıştır. Ayrıca, turistik tesisler boyutu ile uluslararası tanıtım boyutu ve ekonomik maliyet boyutu ile turistik tesisler boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Fakat uluslararası tanıtım ile sosyal ve çevresel problemler boyutu arasında anlamlı bir ilişki belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine social, cultural and economic impacts of the international sports organizations on the city where it is held. For this reason, the Mediterranean Games, considered as the most important sporting events after the Olympic Games, was chosen as an example. Being chosen as an example, it has been effective that the Mediterranean Games was the most important sporting event during the year of 2013 and this organization was held in Turkey. To achieve the objectives of the research Mega Event Impact Scale developed by Jie and Yan (2010) is used. Social, cultural and economic statements have been divided into seven sub-dimensions by factor analyzing of the statements in the scale. These dimensions are expressed as economic benefits, tourist facilities, international promotion, economic costs, environmental and cultural preservation, social and environmental problems, cultural change. The study consists of local people living in Mersin. In the target population of the study, sampling size was determined to be ± 0.05 with 384 sampling error and 452 questionnaires have been applied to local residents. In the analysis of the data obtained,“percentage”,“frequency”, ''t-test for independent samples“, ”single-factor variance (Anova) analysis“, ”Tukey (HSD) test“ and ”correlation analysis'' have been used. According to the results of the survey, the differences in the occupation, income status and years of residence in Mersin of local population involved in the research with the economic benefits of the Mediterranean Games; the occupation and income level of the local people with the tourist facilities; gender of the local population with the international promotion; the age of the local people with the environmental and cultural preservation; the income level of the local people with social and environmental problems; the income level of the local people with social and environmental problems have been identified. However, it has not found any differences in individual characteristics with the economic costs and cultural change size. In addition, a statistically significant relationship has been found between tourist facilities size and international promotion size, and between economic costs size and tourist facilities size. But a significant relationship has not been determined between international promotion and social and environmental problems.