Jandarma Genel Komutanlığında araç yedek parça tedarikinde alternatif bir uygulama: Çerçeve anlaşma yapılması
An alternative method for the supply of vehicle spare parts in the Gendarmerie General Command: Making framework contract
  1. Tez No: 358679
  2. Yazar: HÜSEYİN KATRANCI
  3. Danışmanlar: DR. ORHAN GERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle işletmelerin üretim felsefeleri, rekabet şekilleri ve yönetim anlayışları değişmektedir. Değişime uğrayan temel değerleri iyi kavramak, ekonomik, siyasal, toplumsal alanda yeni sürece yön veren dinamikleri iyi analiz etmek ve buna uygun stratejiler geliştirmek kaçınılmaz olmuştur. Artan rekabet ile birlikte uygun tedarikçinin seçim stratejisi ve tedarikçilerle uzun süreli ilişki kurulması işletmelerin başarısında önemli bir rol oynamaktadır. Değişim kendisini Kamu Yönetiminde de göstermiş, katı hiyerarşik ve bürokratik yapısı, esnek piyasa tabanlı kamu yönetimine dönüşmeye başlamıştır. İşletme kültürü, satın alma teknikleri, yönetimsel bilgi ve becerileri kamu sektörünün verimliliği ve etkinliği için yeni öncelikler haline gelmiştir. Yurt genelinde emniyet, asayiş ve güvenlik hizmeti sağlayan Jandarma Teşkilatı, bu hizmeti kullandığı araç ve gereçlerle halka aktarmaktadır. Verilen hizmetin sürekli ve etkin olabilmesi için kullanılan araç ve gerecin bakımlı ve faal bulundurulması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, Kamu İdarelerinin sürekli olarak ihtiyaç duyduğu mal ve hizmet alımlarının, Çerçeve sözleşmeler kapsamında olan Çerçeve Anlaşma İhaleleri Uygulama Yönetmeliği ile gerçekleştirilebileceği değerlendirilmiştir. Jandarma Birlikleri tarafından kullanılan araçların bakım ve onarımı için gerekli yedek parçaların, Tam Zamanında Satın Alma yaklaşımı ile ihtiyaç duyulan miktarda ve zamanda teslim edilmesinin gerekliliği ortaya konulmuştur. Ayrıca çalışmamızda, ihtiyaç duyulan araç yedek parçalarının belirlenen kıstaslarda temini için tedarikçi seçimi yapılmıştır. Tedarikçi seçimi yapmak için literatürde daha önce Zhou ve Fan(2007) tarafından ABC stok kalemlerinin sınıflandırılmasında kullanılan bir ağırlıklı doğrusal programlama modeli uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization changes the production philosophy, competitiveness and administrative mentality of businesses. It is imperative to understand the fundamental values that underwent change; analyze economic, political, and social dynamics; and develop strategies accordingly. With the increasing competitiveness, selection strategies for suitable suppliers and sustaining long-term agreements with suppliers play a crucial role in the success of businesses. The change also affected Public Administration, and changed it from being a strict hierarchy and bureaucracy into being flexible and market-based. Bulk culture, purchase methods, and administrative data have been the new priorities for the productivity and efficiency of public sector. The Gendarmerie, which ensures safety and public order all across the nation, is able to do so with the help of vehicles and instruments. In order to preserve the continuity and efficiency of the service, it is crucial to keep the vehicles and instruments active and in good condition. It has been discussed that the purchase of goods and service of which the public administrations are in constant need, can be made through the Statute of Framework Contract Bidding Application. In this study, the delivery on the time and in the amounts needed, using Just in Time approach, is substantial for the spare parts that are used by Gendarmerie units for maintenance and repair of the vehicles. Also in the study, supplier selection for the spare parts with the given criteria was made. For supplier selection a weighted linear programming model, which was developed by Zhou and Fan (2008) and previously used for ABC inventory item classification, was used.