Türk Silahlı Kuvvetleri teknoloji yönetiminde proje performans model önerisi ve örnek olay incelemesi
A quanti̇tati̇ve model proposal for the assesment of project performance of Turkish Armed Forces and case study
  1. Tez No: 358683
  2. Yazar: ZAFER ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖMER LİVVARÇİN, ÖĞR. GÖR. MEHMET MACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Proje performans modelleri, bütüncül bir yaklaşım ile projelerin değişik yönlerini değerlendiren yönetimsel ölçüm araçlarıdır. Yapılan çalışmalar neticesinde, literatürde yer alan proje performans modelleri ve performans ölçüm kriterleri incelenmiş ve bu doğrultuda literatürde proje performansı ölçümü ile ilgili hususlarda eksiklik olduğu ve aynı zamanda TSK'da uygulanan projelerde, proje performanslarının yeterli olmaması nedeniyle, etkin bir proje performans modeline ve performans ölçüm kriterlerine ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Görülen bu eksiklikler üzerine, TSK'da icra edilen projelere uygun etkin, bütüncül ve niceliksel proje performans modeli ve performans ölçüm kriterleri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu model kavramsal olarak Livvarcin (2013) tarafından ortaya konmuş ve köprü modeli olarak adlandırılmıştır. Bu çalışma ile önceki proje performans değerlendirme çalışmaları genişletilmiş ve proje performans parametreleri dahil edilmiştir. Bu çalışmada, bir projenin performansı, yapısal ve parametrik ölçütler olmak üzere iki yönden incelenmektedir. Yapısal ölçütler projenin safhalarının değerlendirilmesine imkan sağlamaktadır. Performans ölçüm kriterlerinden yapısal performans ölçütleri köprü metaforu kullanılarak betimlenmektedir. Yapısal ölçütler, aynı zamanda köprü modelinin unsurları da olan hazırlık, başlangıç, gerçekleştirme, bitiş, idame süreci, atmosfer ve aktörler şeklindedir. Projenin parametrelerinin ölçülmesine imkan veren parametrik ölçütler ise literatürde var olan ve projenin performans parametreleri olan performans ölçütlerini oluşturmaktadır. Parametrik ölçütler, maliyet, zaman, kalite, çıktıları performansı, motivasyon, gelişim ve rekabet gücü olmak üzere 7 parametreden oluşmaktadır. Bu çalışmada, önerilen modelin performans ölçütleri kullanılarak 42 değişik projenin performansı değerlendirilmiştir. Projelerin değerlendirilmesi için 4 değişik organizasyondan 31 katılımcı seçilmiştir. Katılımcılar çalıştıkları her bir proje için bir anket doldurmuştur. Araştırma için geliştirilen ölçek iki kısım ve 14 sorudan oluşmaktadır. Sorular 9'lu likert tipi ölçek kullanılarak skorlanmıştır. Modelimizin güvenilirlik ve geçerliliğini ölçmek için niceliksel ve niteliksel olmak üzere her iki yöntemde kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, proje safhalarını değerlendirmede kullanılan yapısal ölçütlerin proje safhalarının performansını ölçebildiği görülmüştür. Benzer şekilde proje parametrelerini değerlendirmekte kullanılan parametrik ölçütlerin projenin parametrik performansını ölçebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Project performance models should serve as managerial measurement tools that evaluate the various aspects of projects with a holistic approach. However, prior models in the literature, generally focus on limited performance indicators of projects - such as budget and time - for performance assessment and lacks broad perspective and also more efficient project performance model and performance measurement criteria have been identified as needed in the projects of Turkish Armed Forces. In this respect, we aimed to introduce and propose a new model for the quantitative, effective and holistic evaluation of projects. The proposed model is originally developed by Livvarcin (2013) and coined as the Bridge Model. In this study we expanded the study and embodied the project performance parameters. In this study, we examine project performance by focusing on two different parameter groups: Process parameters and indicator parameters. Process parameters include the seven elements of The Bridge Model: the preparation phase, the initiation phase, the implementation phase, the closing phase, the post-project phase, the project atmosphere and the project actors. Indicator parameters are measures of similar to the project parameters used in existing project performance models and includes: cost, time, quality, performance of outcomes, motivation, development and competitiveness. For the study, we also performed a pilot study to figure out the performance of 42 different projects by using the performance parameters of the proposed model. At the same time, 31 participants are selected from 4 different organization to assess their projects. Participants filled out 42 surveys since some of the participants were involved in two or more projects. Each survey represents one project. The questionnaire of survey developed for this study is composed of two sections and 14 questions. The questionnaire was prepared using a 9-point Likert-type scale. Reliability and validity tests are reviewed including qualitative and quantitative way. We proved the validity and reliability of our model by using both quantitaive and qualitative methodologies. To measure the reliability of the study, Cronbach's Alpha and factor analysis methods are used. To measure the validity of the study, expert opinions were used. As a result of the survey, it has been seen that process parameters which include the criteria of bridge model measure the stage of the project successfully. Similarly, it has been seen that indicator parameters which include the parameters of project measure the parameters of the project successfully.