Critical success factors in R&D project management in military systems acquisition. A suggested methodology for Turkish armed forces
Savunma sistemleri tedariğinde Ar-Ge proje yönetimi kritik başarı faktörleri
  1. Tez No: 85277
  2. Yazar: İLHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. M. ATİLLA ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmanın birinci amacı savunma sistem tedariğinde Ar-Ge proje yönetimi kritik basan faktörlerini belirlemektir. İkinci amacı ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin endüstri ile işbirliği yapabileceği teknoloji alanlarının değerlendirmesini yapmak için Ar-Ge proje seçimi için bir metodoloji önermektir. Bu amaçlan gerçekleştirmek için Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Silahlı Kuvvetlerle iş yapan savunma sanayi firmalan proje yöneticilerine/üyelerine, ve sistem mühendisliği yüksek lisansı yapan subaylara anket uygulanmıştır. Alt süreçlerin yapısı proje yönetimi, ordu- endüstri işbirliği alanında literatür araştırması ve Silahlı Kuvvetler ve Savunma Bakanlığından proje yöneticileri/üyeleri ile yapılan mülakatlar neticesinde oluşturulmuştur. Sonuçların proje yöneticileri ve proje yönetiminde politika ve strateji belirlenmesinde faydalı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The first objective of this thesis study is to determine critical success factors in R&D project management in the military system acquisition in TuAF. The second objective is to propose an R&D project selection methodology to determine whether there are Army technologies suitable for collaboration with industry. In order to accomplish these objectives, a survey was applied to R&D manager/members from Ministry of National Defense Undersecretaries for Defense Industries and project officer from TuAF, defense industry raw material and product producer firms that do business with TuAF, and military officers who are selected for PG education at Yeditepe University system engineering faculty. The structure of each sub-process was constructed trough research of the literature in the field of R&D project management & Army collaboration assessment with industry and face-to-face interview with project managers/members from TuAF and MoND. The result are expected to be useful for those who wish to increase the probability of success for R&D projects practitioner and for those who are in a position to develop policies and strategies for successful R&D project management.