Analitik hiyerarşi süreci ve analitik ağ süreci metotları kullanılarak bir termal kamerada optik seçimi
Optics selection in a thermal camera by using analytic hierarchy process and analytic network process
  1. Tez No: 358695
  2. Yazar: MELAHAT MÜGE ARIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE MESİHA SAAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Termal Kamera Sistemleri günümüzde Savunma Sanayisinde tank, denizaltı, hava savunma füzeleri, insansız hava araçları gibi çok çeşitli platformlarda ve bunların yanı sıra inşaat, otomotiv sektörleri gibi farklı endüstriyel alanlarda karşımıza çıkmakta olup Termal Sistemlere verilen önem gün geçtikçe artmaktadır. Bu sistemlerin tasarım aşamasında en önemli alt birimlerden biri olan optik takımı için birden fazla seçenek ile karşılaşılmakta ve çeşitli ölçütlere göre bu alternatifler arasından bir tanesi seçilmeye çalışılmaktadır. Birden fazla alternatifin ve çeşitli kriterlerin bulunduğu bu tip problemlerin çözümünde Çok Ölçütlü/Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada termal kameralarda optik seçimi problemi, ÇKKV yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ve Analitik Ağ Süreci (AAS) kullanılarak çözülmeye çalışılmıştır. Alternatif optik takımları ile ilgili kriterler uzman görüşleri göz önüne alınarak belirlenmiş, AHS ve AAS için sırasıyla Expert Choice ve Super Decisions paket programlarından yararlanılarak sonuçlar elde edilmiştir. Son olarak iki yöntemin sonuçları karşılaştırılarak değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thermal Camera Systems are nowadays being used in a variety of platforms such as tank, submarine, air defense seeker, unmanned air vehicle and apart from these also in different industrial fields like architecture and automotive industry. Thus the importance given to the thermal technology is increasing day by day. In the design phase of thermal camera systems, we come face to face with different alternatives for the optics which is one of the most important subsystems of the thermal camera and it becomes important to select one of those alternatives according to various criteria. In order to solve these kinds of problems, in which there are more than one alternatives and various different criteria, the Multi Criteria Decision Making (MCDM) processes are being used. In this thesis, the selection problem of optics in a thermal camera is tried to be solved by using the analytic hierarchy process (AHP) and the analytic network processes (ANP) of MCDM. The criteria related to different alternatives of optics are determined by taking the expert opinions into account. The results of AHP and ANP are calculated with the help of the packaged programs Expert Choice and Super Decisions respectively. Finally, the results of the two processes are compared and reviewed.