Phillips eğrisi bulmacası
Phillips curve puzzle
  1. Tez No: 358696
  2. Yazar: ZEYNEP ERÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN NAİM ARDOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı parasal ücretlerdeki değişim oranı ile işsizlik oranı arasındaki değiş-tokuş ilişkisini inceleyen ve A. W. Phillips tarafından ortaya atılan Phillips eğrisinin ilk halini ve daha sonradan farklı iktisat okullarınca geliştirilen evrimini incelemektir. Eğri makro ekonomi yazınında büyük yer kaplamaktadır. Eğriye R. Lipsey (1960), M. Friedman (1968) ve R. Lucas ve L. Rapping (1969) gibi iktisatçılar katkıda bulunmuş olup, eğri birçok ülke verileri için test edilmiştir. Yapılan araştırmalarda eğrinin istikrarlı olduğu doğrulanmıştır. Bu sebeple, makro ekonomi politika yöneticileri eğriyi dikkate almışlar ve politikalarını meşrulaştırma aracı olarak kullanmışlardır. 1970'li, 1980'li yıllarda eğrinin sağa kaydığı ve enflasyon ile işsizlik arasındaki istikrarlı ilişkinin ortadan kalktığı, 1980'lerin ikinci yarısı ve 1990‟lı yıllarda ise eğrinin sola kaydığı ve ilişkinin kuvvetlendiğine yönelik yorumlar yapılmıştır. 2000'li yıllar Phillips Eğrisi ile ilgili tartışmaların hızlanarak devam ettiği yıllar olmuştur. Çok sayıda iktisatçı 2008 sonrası dönemde yaşanan deflasyonun Phillips eğrisi tarafından öngörülememiş olması nedeniyle eğrinin öldüğünü yani geçerliliğini kaybettiğini düşünürken, diğer tarafta birçoğu da Phillips eğrisinin geçerliliğini savunmuştur. Bu tez; eğrinin önemini ve son birkaç yılda eğriye iliĢkin iktisatçıların yaptıkları yorumları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the initial situation and the improvement made by different economic approaches to the Phillips Curve which was revealed by A. W. Phillips and examines the relationship between the rate of change in nominal wages and unemployment. In macroeconomic literature the curve takes a huge space. A lot of economist contributed to the curve like R. Lipsey (1960), M. Friedman (1968) and R. Lucas ve L. Rapping (1969) and curve was tested to various countries. According to the researches, steadiness of the curve is verified. Due to the importance in the monetary policy by its stability, the politicians paid more attention to the curve and they used it to legitimate their policies. While in 1970s and 1980s, it was believed that the curve shifted to the right which means the steady relationship between inflation and unemployment disappeared, in the second half of 1980s and 1990s it was discussed that the curve shifted to the left so it was remarked that the relationship between inflation and unemployment become stronger. In the 2000s, the debate continued by higher accelaration. While numerous economists thought that the curve was dead because it could not predict the deflation after 2008, on the other side a good many economists still advocated the validity of the curve. This thesis cover the importance of the curve and also the comments of the economists in the last few years.