Tersine lojistik yönetiminde kabul ve üretim politikalarının optimizasyonu
Optimal admission and production policies in reverse logistics management
  1. Tez No: 358703
  2. Yazar: SEDAT BELBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SÜREYYA ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çevre konusunda artan duyarlılık son yıllarda çevre dostu üretim sistemlerinin geliştirilmesinde büyük rol oynamıştır. Günümüzde, tüketiciler çevreye karşı sorumluluk bilinci gelişmiş işletmeleri daha çok tercih etmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde oluşturulan yeni yasal düzenlemeler, üreticileri ürünlerin kullanım sonrası oluşturduğu kirlilikten sorumlu tutmaktadır. Çok kullanılan çevre dostu üretim sistemlerinden biri de yeniden üretimdir. Yeniden üretimin amacı, kullanılmış ürünleri ya eski parçalarını değiştirerek ya da bu ürünlere yeni parçalar ilave ederek yeniden kullanılabilir hale getirmektir. Her ne kadar yeniden üretim, toplama veya geri dönen ürünlerin stoklanması gibi çeşitli ilave lojistik faaliyetlerden kaynaklanan maliyetleri içerse de, geleneksel üretime nazaran daha düşük üretim maliyeti yüzünden büyük ölçüde maliyet avantajı sağlamaktadır. Bu yüzden, üretici işletmeler açısından normal üretim ve yeniden üretimi etkili ve uyumlu bir şekilde kontrol edilmesi çok önemlidir. Bu çalışma, tek bir ürün talep eden tüketicilerin ihtiyacını karşılamayı amaçlayan bir orijinal parça üreticisi işletmeden esinlenerek ortaya çıkmıştır. Orijinal parça üreticisi işletme, normal ve yeniden üretimden oluşan bir karma üretim sistemi kullanmaktadır. Her iki üretim yöntemi de siparişe üretim temelinde yapılmaktadır. Geri dönen ürün stoğu tutulmasına rağmen son ürün stoğu tutulmamaktadır. Bu problemde, üretim sisteminde gerçekleştirilen Kabul ve üretim kontrolü ele alınmaktadır ve optimal politika yapılarının oluşturulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The growing concern on environmental issues has resulted in an interest in environment-friendly manufacturing technologies over the last few decades. Today, customers think more favorably of environmentally responsible companies. Also, with new legal directives, manufacturers are becoming responsible regarding issues such as the disposal of their products. A widely used form of environment-friendly manufacturing is the so-called remanufacturing. The main purpose of remanufacturing is to increase the quality of used products to the standards of a new product by replacing worn-out or outdated parts or combining with new technologies. Although remanufacturing comes with additional costs due to supplementary logistics operations such as collecting and stocking return inventories, it also generates cost savings because remanufacturing is rather cheap as compared to traditional manufacturing. Hence, it is of significant importance for OEMs to control manufacturing and remanufacturing operations effectively and harmoniously. The current work is motivated by an OEM that supplies a single product for customer demand. The OEM uses a hybrid production system where both manufacturing and remanufacturing operations can be carried out. Hence, besides manufacturing new products, it collects and remanufactures outdated and/or broken products. The production runs on a make-to-order basis regardless of the production method of choice. Hence, no serviceable inventory is kept. We consider the problem admission and the production controls in the production system described above, and aim at characterizing the optimal policy structures.