11 Eylül sonrası dönemde Rusya'nın uluslararası terörizme yönelik uluslararası işbirliği: Dinamik, yapı ve sorunlar
Russia's international cooperation against international terrorism in the Post-September 11: Dynamics, structures and problems
  1. Tez No: 358711
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTAT ÇELİKPALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
11 Eylül sonrasında Rusya'nın uluslararası terörizme karşı işbirliğini inceleyen bu tez çalışması, Rusya'nın işbirliği dinamiklerini, yapılarını ve sorunlarını ele almaktadır. 11 Eylül sonrasında başlıca tehdit El Kaide terör örgütü olmuş ve evrensel değerlere bir tehdit olarak betimlenmiştir. Fakat Rusya'nın tehdit algısı değerlere göre değil, Çeçenistan'daki politik şiddet çerçevesinde şekillenmiştir. Dolayısıyla Rusya'nın bakış açısından El Kaide, Kuzey Kafkasya'ya yönelen terörist bir tehdit olarak görülmektedir. Bu tez Rusya'nın uluslararası işbirliğini, özellikle resmi güvenlik strateji belgeleri ve Putin'in söylemleri çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla bu tez, uluslararası işbirliğinin önündeki esas sorunun farklı tehdit algılarından ve işbirliği yaklaşımlarından kaynaklandığını savunmaktadır. Bu işbirliği“paylaşılan”,“Batılı”ya da“evrensel”değerlere dayanmamakta ancak kurumsal ve çok taraflı işbirliği arayışının sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tez, giriş ve sonuçtan ayrı olarak beş ana bölümden oluşmaktadır. Tezin“Kuramsal Çerçeve”başlıklı ilk bölümünde, Sosyal İnşacı Uluslararası İlişkiler Kuramı, materyalist teorilerle birlikte ele alınarak karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Tezin“Kavramsal Çerçeve”başlıklı ikinci bölümü, politik terörizmin tanımlarını ve“yeni”uluslararası terörizmin özelliklerini ele almaktadır. Tezin“Terörizm Tehdidinin Rusya'da Gelişimi ve Algılanması”başlıklı üçüncü bölümü, Rusya'nın terörizm tehdidi olarak Kuzey Kafkasya'da ayrılıkçı şiddetin gelişimine ve temel özelliklerine odaklanmıştır. Tezin“Rusya'nın Terörizme Karşı Mücadele Stratejisi”başlıklı dördüncü bölümü, Rusya'nın terörizme karşı mücadele yöntemlerini ve stratejilerini değerlendirmektedir. Tezin“11 Eylül Sonrası Rusya'nın Uluslararası Terörizme Karşı Uluslararası İşbirliği”başlıklı beşinci bölümünde Rusya'nın Batılı aktörlerle terörizme karşı uluslararası işbirliği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation that examines Russia's international cooperation against terrorism after September 11 attacks is addressing Russia's cooperation dynamics, structures and problems. September 11 attacks generated an unprecedented level of international cooperation but Al-Qaeda terrorist organization is depicted as a main threat to“universal”values. But Russia's threat perception is not based on universal values but formed within the framework of political violence in Chechnya. So in terms of Russia's point of view Al-Qaeda is seen as a terrorist threat directed towards the North Caucasus. This dissertation seeks to evaluate Russia's international cooperation especially in the framework of Russia's official documents of security strategies and Putin's discourse. So the dissertation argues that different threat perception is the main problem of Russia's international cooperation against terrorism. This cooperation is not based on“shared”or“western”or“universal”values but it is due to the quest for institutional and multilateral cooperation. The dissertation consists of five main chapters apart from introduction and conclusion. In the first section of the dissertation, entitled“Theoretical Framework”Social Constructivist Theory of International Relations is discussed in comparison with the materialist theories. The second section of the dissertation, entitled“Conceptual Framework”deals with the definitions of political terrorism and characteristics of the“new”international terrorism. The third section of the dissertation, entitled“Development and Perception of Terrorism Threat in Russia”has focused on the basic characteristics and the development of separatist violence in the North Caucasus as Russia's terrorism threat. The fourth section of the dissertation, entitled“Russia's Counterterrorism Strategy”elaborates the Russia's counterterrorism methods and strategies. The fifth section of the dissertation, entitled“Russia's International Cooperation against International Terrorism in the Post-September 11”examines Russia's international cooperation with Western actors against international terrorism.