Çalışan motivasyonunda algılanan örgütsel yaratıcılığın rolü: Bir kamu kurumu örneği
The role of perceived organizational creativity in employee motivation: A public institution example
  1. Tez No: 358710
  2. Yazar: FATİH AKKANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çalışan motivasyonu ile algılanan örgütsel yaratıcılık arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümleri, çalışan motivasyonu ve örgüsel yaratıcılık kavramlarının açıklandığı teorik kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, çalışan motivasyonu ile örgütsel yaratıcılık algısı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla, hava trafik kontrolörleri örnekleminde gerçekleştirilen araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmaya 199 hava trafik kontrolörü katılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler, SPSS 15.0 programı kullanılarak, değişkenlerin özelliğine göre uygun istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, çalışan motivasyonu ile örgütsel yaratıcılık algısı ve alt boyutlarından örgütsel yaratıcılığın yönetsel boyutu ve örgütsel yaratıcılığın toplumsal boyutu ile aynı yönlü ve orta düzeyde bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Buna göre araştırma hipotezlerinden“Örgütsel yaratıcılığın bireysel boyutu ile motivasyon arasında istatistiksel bakımdan anlamlı bir ilişki vardır.”şeklinde geliştirilen H2 hipotezi haricindeki diğer hipotezler desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the relationship between employee motivation and perceived organizational creativity.. The study consists of three parts. First and second parts includes theoretical framework which explains the concepts of motivation and organizational creativity. In the third part, a survey aiming to identify the relationship between motivation and organizational creativity is examined. The survey carried out with 199 air traffic controllers. The research results were evaluated by proper statistical method by using SPSS 15.0 software according to variables. The results of the survey, indicated a statistically significant relationship between motivation and organizational creativity. According to the results, all the hypothesis are supported except H2 hypothesis which supports that“Organizational creativity's individual dimension has a statistically significant relationship between motivation”.