Yalın altı sigma sisteminde kritik başarı faktörleri ve çok uluslu bir şirkette uygulaması
Critical success factors of lean six sigma and an application in a multi national corporation
- Tez No: 358712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzün rekabetçi ortamında en kaliteli ürünü veya hizmeti en kısa sürede verebilmek için geliştirilmiş olan Yalın Altı Sigma Yönetim sistemini uygulayan şirketlerdeki kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi amacıyla bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırma kapsamında literatür taraması yapılmış ve akademik anlamda tespit edilen kritik başarı faktörleri incelenmiştir. Araştırmanın uygulama kısmında sistemi kendi dinamiklerine göre adapte etmiş ve başarı ile yaklaşık yirmi senedir kullanan Amerika Birleşik Devletleri menşeili çok uluslu bir holdingin İrlanda'da da yer alan elektronik güvenlik ve yangın sistemleri üzerine faaliyette gösteren şirketi incelenmiştir. Uygulama kısmında yöntem olarak sistemi uygulayan kişilerle görüşülmüş, şirket dökümanları incelenmiş ve kaynak olarak kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda akademik anlamda tespit edilen kritik başarı faktörleri ile yalın altı sigma sistemini kendi ihtiyaçlarına göre adapte eden şirketlerde de aynı faktörlerin önemli olduğu gözlemlenmiştir. Anahtar Sözcükler 1.Yalın Altı Sigma 2.Kritik Başarı Faktörleri 3.Yönetim Sistemi 4.Çok Uluslu Şirket
Özet (Çeviri)
A field research has been conducted to define the critical success factors of the companies who implements Lean Six Sigma System in today's competitive environment, which aims for providing the best quality product or service in a very short time frame. A literature review has been done and the critical successs factors defined from an academical view have been examined. In the application stage, a US multinational conglomerate which implemented the system as per their dynamics and its Irish branch operating in electronic and fire security business has been examined. As the research method, interviews with the people who implemented the system have been conducted and company documentation has been examined and used as source. It has been observed that the critical success factors defined in the academical literature are as same as in the companies which have implemented their own versions of lean six sigma as per their requirements. Key Words 1.Lean Six Sigma 2.Critical Success Factors 3.Management System 4.Multinational Company