İzmir kenti örneğinde estetik ve fonksiyonel amaçlı bazı donatı elemanları ve bunlara ilişkin uygulamaları yeterlilikleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 35873
  2. Yazar: AYDAN YURTDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Ülkemizde belirli ilkelere dayanmayan gelişmeler nedeni ile çoğu yerleşmelerde kentsel peyzaj nitelikleri giderek kaybolmaktadır. Çok yönlü çevre sorunlarına bağlanabilecek olan durum, yaşama mekan tiplerine göre ayrı olumsuzlukları sergilemektedir. Bunlardan biri kentsel peyzajdaki kentsel donatı elemanlarının belirli bir standardizasyona bağlanmamasıdır. Bu çalışma, izmir Kenti'ndeki kentsel donatı elemanlarının incelemelerini içermektedir. Çalışmada, İZMİR kent merkezi ve sahil kesimi yerleşimlerinde kent estetiği ve kentlinin sağlığı açısından olumsuz olan uygulamalar belirlenmiştir. Hızlı ve plansız kentleşme, nüfus artışı paralelinde artan yapı yoğunluğu, yapılar çevresindeki cansız elemanların estetik ve fonksiyonel hedeflere uygun olmayışları ve uyumsuz kompozisyon sergilemeleri şeklindeki uygulamaların İZMİR kentinde görsel kirlenmelere neden oldukları ortaya çıkarılmıştır. Çalışmada, bu tür uygulamalar gözönünde bulundurularak, daha olumlu bir kentsel çevre için en uygun çözüm yolları araştırılmıştır. Uygulamalarda karşılaşılan sorunlar, yapılan hatalar ve eksiklikler üzerinde durulmuştur. Özellikle yanlış kararlar, yanlış planlamalar, cansız elemanlar konusunda bir standardizasyonun olmadığı, kişisel yönlendirmelerin olduğu, denetimyetersizliği, bakımsızlık ve yasal düzenlemelerde bazı eksiklikler olduğu veya gözardı edildiği belirlenmiştir. Sonuçta, araştırmalar ve incelemeler ışığı altında sağlıklı bir kent peyzajının ve çağdaş bir görsel çevrenin elde edilmesi için uygun çözüm yolları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY In our country, most of residantial areas' city landscape quality is being lost as a result of the developments which does not depend on certain principles. This situation can be bound to multidimensional environment problems and there can be different negative effects according to the living site types. One of these negative effects is the unstandardized city equipment elements. This research is related to the study of city equipment elements of IZMIR. Negative applications are specified at IZMIR city center and coastal sites from the viewpoint of city aesthetics and health. Rapid and unplanned urbanization, increase of building density parallel to population increase, unliving elements near buildings which are not suitable for aesthetic functional objectives are types of applications causing visual pollution. In this thesis work problems faced and errors made in these type of applications are considered and solutions are proposed for a better city environment. It is specified that there are wrong decisions and wrong planning, no standardization of unliving elements, personal inclination, lack of control, lack of attention, and incompetencies in legal arrengements.69 This research work results with proposing possible solutions for a healthy city environment and a contemporary visual environment.