Türk bankacılık sisteminde türev araç kullanımına dair bir alan çalışması
A field study of the use of derivatives on the Turkish banking system
- Tez No: 358720
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YALÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ülkemizde dışa açılma sürecinin yaşandığı 1980'li yıllardan sonra, TL'nin serbestçe dövize çevrilebilen bir para haline gelmiş olması sayesinde finans piyasalarımız çok büyük aşamalar kaydetmiştir. Dünyada risk yönetiminde etkin bir şekilde kullanılan türev araçlar, özellikle 1990'lı yıllarda piyasalarımızda kullanılmaya başlanmıştır. Çalışma kapsamda, finans piyasalarımızın en önemli mali aracısı konumundaki bankalarımızın futures, forward, swap ve opsiyon gibi türev araçları yeterince kullanıp kullanmadığı araştırılmıştır. Öncelikle türev araçlar kavramsal olarak aktarılmış, ardından Türk bankacılık sisteminin türev araç pozisyonu ortaya konulmuştur. Araştırmaya temel oluşturacak dört varsayım belirlenmiş ve bankaların ilgili birimlerine yapılan anket çalışması sayesinde söz konusu varsayımların doğruluğu tartışılmıştır. Burada, mevcut durum ile anket sonuçları birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmanın en önemli sonucu ise türev araçların bankacılık sistemimizde yeterince kullanılmadığı ve bunun en önemli sebebinin ise piyasadaki bilgi eksikliği olduğudur. Anahtar Sözcükler 1. Türev Araç 2. Bankalarımız 3. Swap, Forward, Futures, Opsiyon 4. Risk Yönetimi 5. Türk Bankacılık Sistemi
Özet (Çeviri)
After the 1980s, our country is experiencing the process of outsourcing TL freely convertible into foreign currencies, financial markets are due to a lot of money has made big steps that it has become. The derivative financial instruments that are used around the world effectively on the risk management, particularly in the 1990s began to be used our market. Work context, the financial position of agent banks in the most important financial markets, futures, forwards, swaps, options and other derivative instruments, such as whether it uses sufficiently investigated. First of all derivative financial instruments have been determined and then, derivative financial instruments position the Turkish banking system are conceptually imported. The study will form the basis of four assumptions determined through a survey with the relevant units of the banks in question the accuracy of the assumptions discussed. Here, the survey results are evaluated together with the current situation. The most important result of the study of derivative instruments in the banking system is not sufficiently used, and the most important reason is that the lack of information on the market. Key Words 1. Derivative Financial Instruments 2. Our Banks 3. Swaps, Forward, Futures, Options 4. Risk Management 5. Turkish Banking System