Kolonyal Dönemden 21. yüzyıla Meksika'nın siyasal gelişme analizi
The analysis of political development of Mexico from Colonial Period to 21st century
  1. Tez No: 358736
  2. Yazar: FATMA AKKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Siyaset Bilimi çalışmalarında özel bir önem verilen Meksika siyasal sistemi, 20. Yüzyıl boyunca oldukça farklı bir siyasal gelişme süreci yaşamasından dolayı söz konusu ilgiyi gerçekten hak etmektedir. Meksika'nın 2000 yılı başkanlık seçimleri, tek parti egemenliğinden demokratik uygulamaya geçiş bağlamında en dikkat çekici aşama olarak algılanmaktadır. Bununla beraber Meksika'da tecrübe edilen siyasal sürecin, neo-liberal politikalardan ayrı değerlendirilmesi gerçekçi değildir. Kolonyal dönemden 21. Yüzyıla kadar olan dönemde Meksika'nın siyasal gelişme sürecinin analizi, birçok unsur ve değerle ilgili görünmektedir. Ve Meksika'daki siyasal sisteme ilişkin sonuç göstermektedir ki ülkelerin farklı kültür, coğrafya ve kolonyala sahip olması aynı zamanda farklı doktrin ve ilkelere de sahip olmasını gerektirmektedir. Ülkelerin demokratik ilerleme alanında aynı gelişme yolunu takip etmesinin mümkün veya anlamlı olmaması nedeniyle her ülkede farklı sonuçlar gözlemlenebilecektir.
Özet (Çeviri)
The political system of Mexico which has been given a special attention in the studies of Political Science has really required this reference because of the fact that it has been experienced a quite different process of political development during 20th century. Mexico's 2000 presidental elections have been perceived as a most striking phase with regard to the transition from one-party sovereignity to the democracy. However, it is not realistic that the experienced political process in Mexico is assessed as distinct from the neo-liberal policies. It seems that the analysis of political development process of Mexico from colonial period to 21st century is related to the many elements and values. And, the result regarding the political process in Mexico indicates that the countries have different culture, geography and colonial requires to have different doctrines and principles as well. It should be observed some different outcomes in each country, owing to the fact that it is not possible or meaningful to follow the same path of progress in the field of democratic development.