Ağızdan ağıza pazarlamanın müşteri satın alma karar sürecinde etkisi: Ankaradaki devlet üniversitelerinin iktisadi ve idari bilimler fakülteleri öğrencileri arasında bir uygulama
The effects of word of mouth marketing during customers buying decision making process: A survey on students of economics and administrative sciences at governmental universities of Ankara
- Tez No: 358740
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı,“ağızdan ağıza pazarlama ile müşterinin Cep Telefonu ürününü satın alma karar sürecinin aşamaları arasında ilişki olup olmadığını”araştırmaktır, bu doğrultuda ağızdan ağıza pazarlamaya belirlenmiş altı boyutun satın alma karar sürecinin aşamalarına etkisi olup olmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın amaçları dikkate alınarak, belirlenen ağızdan ağıza pazarlamanın altı boyutu ve satın alma karar sürecinin beş aşaması ile ilgili bir araştırma modeli ve araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Çalışmada öncelikle detaylı ve çok aşamalı bir ölçek geliştirme/uyumlaştırma süreci takip edilmiş, ölçme araçları çeşitli analizlerle güvenilirlik ve geçerlilik açısından incelenmiş, tatmin edici sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışmanın örneklem çerçevesini, Ankara ilinde olan dört devlet üniversitesi, yani Gazi, Hacettepe, Ankara ve ODTÜ üniversitelerinin iktisadi ve idari bilimler fakülteleri öğrencileri oluşturmaktadır. Bu kapsamda örneklem sayısı 400 kişi belirlenmiştir. Uygulama bölümünde, ağızdan ağıza pazarlamanın satın alma karar sürecinin aşamaları ile ilişkisi ve etkisini belirlemek için anket uygulaması yapılmıştır. Seçilen denek grubuna ait anket uygulaması yapıldıktan sonra elde edilen anket formlarındaki cevaplar kodlanarak SPSS programı ile analiz edilerek, çalışmada Güvenilirlik Analizi, Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi yapılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analiz edilmesiyle elde edilen bulgulara göre, ağızdan ağıza pazarlama ile satın alma karar sürecinin beş aşaması arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca araştırmanın beş hipotezinde de bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Ağızdan Ağıza Pazarlama 2. Satın Alma Karar Süreci 3. Tüketici Davranışları 4. Viral Pazarlama 5. Fısıltı Yoluyla Pazarlama
Özet (Çeviri)
This paper's goal is a research on“Wheather or not word of mouth marketing effects customers on making decisions at buying mobile phone products”, according to this research it has been surveied that if word of mouth marketing's six determined dimension has or not any effect on buying decision making process. A research model and a research hypothetic has been developed considering research goals, with determined six dimensions of word of mouth marketing and five level of buying process. In this work, firstly, a detailed and multi-staged process of developing/ harmonization has been followed; measurement tools have been examined through various reliability and validity point of view. Sampling framework of the research, has been created using students of Economics and Administration Science in four universities of Ankara City, such as Gazi, Hacettepe, Ankara and METU. Accordingly, 400 people were determined as number of sampling. In application process, to determine the relations and effects of various stages at word of mouth marketing on buying decision, questionnaires were prepared and used. After applying the survey on selected subject group, obtained results from questionnares were coded and analized using SPSS software, with applying Reliability Analysis, Correlation Analysis and Regression Analysis. In the research, according to the results gained from analizing the collected data, it has been discovered that there is a significant relation between word of mouth marketing and five stages of the buying decision making process. Likewise, five hypothesizes of the research were also statistically significant. Key Words 1. Word of Mouth Marketing 2. Buying Decision Process 3. Consumer Behavior 4. Viral Marketing 5. Whisper Marketing